Смолян се готви да влезе във фонда за развитие на летище Пловдив
На следващото заседание на Общинския съвет ще бъде направено предложение Община Смолян да се присъедини към фонда за развитие на летище Пловдив.
Заседанието е насрочено за 26-ти януари, а точката е включена под номер 2 в предложения Дневен ред.
Вносител на докладната е кметът Николай Мелемов.
СНЦ „Фонд за развитие на летище Пловдив – Южната врата на България“ е основано през 2010 година от Общините Асеновград, Родопи и Хисар, като впоследствие към тях се присъединяват и общините Пловдив, Куклен, Чепеларе, Сопот, Садово, Калояново.
Членовете на сдружението правят задължителна първоначална встъпителна имуществена вноска за постигане целите на сдружението в размер не по-малък от броя на населението на съответната община по национална база данни умножен по 1,00 лв.
Членовете на сдружението правят задължителна ежегодна имуществена вноска за постигане целите на сдружението в размер не по-малък от броя на населението на съответната община по национална база данни умножен по 1,00 лв. /един лев/ в срок до първи май всяка календарна година.
По данни на НСИ към 31.12.2021г. населението на Община Смолян е 34 465 души.
Икономическата логика на фонда се основава на факта, че финансовите ползи за участниците от разкриването на нови линии, улеснената международна достъпност до региона, пристигането на десетки до хиляди нови посетители на година биха надхвърлили многократно сумата за участие във фонда.
След своето основаване идеята за сдружението придоби силна популярност и постепенно до 2015г. членовете на сдружението станаха единадесет общини, сред които и Пловдив, а в устава вече бе предвидено опцията за участие и на търговски дружества/сдружения освен общини – каквато бе първоначалната идея на създателите през 2010г.
Благодарение усилената съвместна работа на летището и фонда още през 2010г. бе подписан първият в историята на летището договор за постоянни целогодишни полети с RYANAIR.
Първоначално операциите на компанията започнаха само с една дестинация – Лондон, като през годините до сега RYANAIR девирсифицира този подход и насити летището с още дестинации.
Важно е да отбележим, че от старта на договора с RYANAIR през 2010г. авикомпанията никога не е спирала операции на Летище Пловдив, което се яви като сигурна и явна гаранция за WIZZAIR, които започнаха също постоянни и целогодишни въздушни линии от Летище Пловдив през 2021г.
Благодарение на двете авиокомпанни за първи път през своята история Летище Пловдив обработва 14 полета седмично до четири европейски дестинации и за 2022г. се очаква през летището да преминат най-много пътници от неговото основаване до сега.
Към настоящия момент ситуацията на авиационния пазар предлага безлимитни възможности чрез инструментите на СНЦ Фонд за развитие на Летище Пловдив – Южната врата на България.
Всяка една авиокомпания /регулярна и нискотарифна/ изявява желание за организация на редовни полети чрез предоставяне на така наречените „стимули” или „споделяне на финансовия риск”, който носи при започване на нова въздушна линия от дадено летище.
Описаните механизми позволяват на всяка една община от сдружението да рекламира директно на сайта на авиокомпанията исторически, културни, туристически, индустриални и др. дадености, които притежава.
В тази връзка платената цена за реклама играе ролята на въпросния стимул за авиокомпанията, която по този начин започва да оперира от и до Летище Пловдив и свързва региона с още нови градове и държави в Европа, а защо не и в света.
Преки ползи за Смолян
При пълното внедряване на технологичния иновационен продукт, по който работи сдружението – същото ще има възможност чрез софтуерна платформа да насочва туристическия поток още от момента на кацането му на Летище Пловдив.
Силната реклама, която Община Смолян би могла да излъчи на международно равнище – туристически забележителности и индустриални дадености ще достигне до милиони.
Тук е важно да отбележим, че сайтът на RYANAIR /най-голямата нискотарифна авиокомпания в Европа/ за последната календарна година има над един милиард посещения. Там всеки един клиент не само закупува билета си, но и посредством визирания механизъм „стимули”, чрез който RYANAIR работи две десетилетия – всеки един клиент избира и място, което да посети за по-дълго време или просто само за събота и неделя и то защото билетът е на ниска цена и въздушната връзка е удобна, за да посети нови градове и държави, да натрупа нови впечатления и да създаде нови контакти.
Развитието на Летище Пловдив, договорите с нови авиокомпании с помощта на сдружението, ще позволят на летището да свърже региона с още европейски, и световни дестинации.
Всички жители на Община Смолян ще могат да се възползват от бърза и удобна въздушна връзка до по-голям брой дестинации, без да се налага пътуване до София, без да се налага безкрайно скъп престой на паркинга на летището и редица други преимущества, които жителите ще получат редом с възможността да опознаят нови места в Европа и света на ниска цена.
В момента Летище Пловдив за първи път в историята си обслужва 14 полета седмично и свързва региона с четири европейски дестинации. Чрез помощта на сдружението и собствената гъвкава политика за наземно обслужване Летище Пловдив е пред подписване на договор с авиокомпания, която за първи път ще свърже летището с дестинации в Република Турция.
В много напреднала фаза са и преговорите с RYANAIR за допълнителни четири дестинации в Европа, както и с друга авиокомпания, която да свърже Летище Пловдив с определени точки в Испания.
Успехът на всичките отлични възможности, които в момента стоят пред Летище Пловдив зависи от увеличаване силата на СНЦ Фонд за развитие на Летище Пловдив – Южната врата на България чрез приемане на нови общини.