МОСВ: Държавата и общините трябва да работят в синхрон за подобряване на чистотата на въздуха
Държавата и общините трябва да работят в синхрон и заедно да идентифицират мерките за опазване на чистотата на атмосферния въздух, така че да се постигнат по-устойчиви и ефективни резултати. Целта е да се набележат действия, които да предприемем в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план, но и за незабавно изпълнение.
Това заяви заместник-министърът на околната среда и водите Ренета Колева на кръгла маса „Обединени за по-чист въздух“.
Заместник-министър Колева припомни, че през 2017 г. срещу България е стартирана наказателна процедура за неспазване на нормите за фини прахови частици 10 (ФПЧ10) и се очаква страната ни да бъде осъдена от Европейския съд заради неспазване на Директивата относно качеството на атмосферния въздух.
Сега основен приоритет е да бъдат подпомогнати действията на общините, които попадат в обхвата на решението на Съда на Европейския съюз от 5 април 2017 г. за неспазване на нормите на ФПЧ10, отчетени през последните 5 години (2017-2021 г.).
В помощ на общините по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“ са отпуснати средства за подобряване качеството на атмосферния въздух с цел минимизиране замърсяването на въздуха от битовото отопление и транспорта, включително за създаване на информационна система за докладване на данни за качеството на атмосферния въздух (КАВ) като част от Националната системата за мониторинг на КАВ в реално време. Финансирани са дейности и за разработване и актуализиране на общински програми за качеството на атмосферния въздух. И в новата програма „Околна среда 2021-2027“ е заложен значителен финансов ресурс за намаляване на замърсяването на въздуха от битовото отопление.
„Интересът към програмите за подмяна на стари отоплителни уреди и печките на дърва и въглища ни показва, че това е правилният път. Очаквам в следващия програмен период да се продължи в тази насока, за да намалим използването на дърва и въглища в отоплителния сезон“, подчерта Колева.
Тя добави, че по новата програма „Околна среда 2021-2027“ са предвидени 105 млн. лв. за намаляване на вторичното разпрашаване чрез изграждане на зелена инфраструктура в градска среда. Средствата ще се предоставят чрез подхода на интегрираните териториални инвестиции. От тях ще могат да се възползват тези 21 общини, които все още не са постигнали нормите за съдържание на ФПЧ10.
Проследявайки процеса и направените инвестиции, заместник-министър Колева подчерта, че 2021-ва е първата година, в която няма нито една община с превишение на средногодишните норми на фини прахови частици, което е показател за тенденция в подобряване на качеството на атмосферния въздух.
Във форума се включиха кметът на Столична община Йорданка Фандъкова, членове на столичния Общински съвет, заместник-кметове от страната, както и представители на научната общност.