Тази година българската пшеница е с изключително високо качество
Тазгодишната реколта от пшеница е с изключително високо качество в сравнение с последните 7-8 години, заяви министърът на земеделието Явор Гечев по време Консултативния съвет по зърното.
Данните за високото качество бяха потвърдени от зърнопроизводители и хлебопроизводители.
Произведеното в България зърно обезпечава високо качество на хляба и хлебните продукти на българския пазар, които отговарят на всички стандарти, бяха единодушни членовете на Консултативния съвет.
Те се обединиха, че на фона на сушата в Европа реколтата е изключително конкурентоспособна, зърненият баланс на страната е подсигурен, като има достатъчно количества както за потреблението в страната, така и за интензивна търговия и износ.
По представени на заседанието оперативни данни, в България тазгодишната реколта от пшеница достигна 6,3 млн. т, при реколтирани 12 млн. дка и 525 кг среден добив.
При реколтирани 30% от засетите площи с царевица към момента по оперативни данни средният добив е 477 кг/дка, а при реколтирани 73% от площите със слънчоглед средният добив е 222 кг/дка.
В рамките на заседанието зърнопроизводителите представиха основните проблеми, пред които са изправени в момента, включително сушата през стопанската година, намножаване на неприятели, високата инфлация и сериозният ръст на цените на производствените ресурси, понижението на изкупните цени заради украинския внос на слънчоглед.
В същото време предстои изплащане на наеми за земите в размер над 1,5 млрд. лева.
Аграрният министър припомни, че страната ни е солидарна с Украйна, но българските производители в момента са сериозно засегнати от свръхпредлагането, затова и вече поискахме от Европейската комисия (ЕК) да приложи извънредни мерки заради смущенията на зърнения пазар. Засилен е и контролът върху внесените партиди зърно.
Той информира, че Министерството на земеделието ще разработи план за борба с неприятелите, чието прилагане трябва да започне в пролетните месеци.
По време на Консултативния съвет министър Явор Гечев предложи да бъде върнат регистрационният режим на складовете, с цел засилен контрол върху наличностите и техния произход, както и като мярка срещу сивия сектор. То беше подкрепено от всички участници в заседанието.
В заключение той отбеляза, че предвид предизвикателствата пред сектора ролята на Консултативния съвет по зърното има все по-голямо значение и предложи неговото свикване да бъде с по-голям интензитет.
В срещата, която се проведе в хибриден формат и беше водена от ротационния председател на Консултативния съвет Венцислав Върбанов, от страна на браншовите организации участваха Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България, Националният съюз на земеделските кооперации в България, Съюзът на българските мелничари, Националната асоциация на зърнопроизводителите, Съюзът на зърнопроизводителите в България, Асоциацията на търговците на зърно и зърнопродукти, Българската асоциация на търговците на зърно и фуражи, Асоциацията на земеделските производители в България.