Община Баните бе домакин на форум за развитието на Родопите
Форум за развитието на Родопите беше организиран от вестник “Марица” в Баните. Това съобщи кметът на Баните Павлин Белчев.
Бяха обсъдени проблемите на региона като се надяваме на реални резултати от проведения форум, отбеляза Белчев.
Участие във форума взеха Асен Василев – вицепремиер и министър на финансите в оставка, Атанас Атанасов – министър на културата в оставка, областния управител на Смолян Емил Хумчев, народните представители Михал Камбарев, Зарко Маринов и Настимир Ананиев, кметовете на Златоград Мирослав Янчев, на Момчиловци Сийка Суркова, на Давидково Севда Чолакова, на Забърдо Валентин Черпоков, на Чепинци Мустафа Брахимбашев, заместник-областният управител Явор Руженов и представители на бизнеса.
Необходима е целенасочена политика и подкрепа от държавата за област Смолян, заяви областният управител Емил Хумчев на форумa.
По думите на Хумчев е необходима подкрепа от държавата за Смолянска област, като регион, който обезлюдява най-бързо.
„Фокусирайки вниманието върху проблемите на региона, стигнахме до заключение, че трябва до постигнем обществен договор с всички политически партии, гражданите, бизнеса, за да начертаем пътна карта за развитие на областта“, посочи областният управител на Смолян.
Според него замисълът на подобна пътна карта е да се определят стратегически приоритети, които да бъдат следвани и изпълнявани от всеки следващ управляващ.
„Да започнем като общество, управляващи и граждани да следим за изпълнението на пътната карта, който и да дойде на власт“, допълни Емил Хумчев.
Според него основните проблеми на областта са свързани с инфраструктурата, а за да се привлекат нови инвеститори, свързаността на региона трябва да се подобри.
Според финансовият министър в оставка Асен Василев, изключително важно е в тежките и трудни региони, в които има сложни проблеми, да се разработи много детайлен план, защото “общи приказки няма да решат проблема”.
“Трябва конкретно да видим какво може да се случи в региона, ползвайки както заложените проекти по Плана за възстановяване, така и европейските фондове и някои други програми”, посочи той.
По думите на Василев, четири от ключовите законопроекти са вече в парламента. Един от тях е този за КПКОНПИ, който е много важен и за получаването на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост.
“Други 13 законопроекта също са в напреднал стадий – или в Министерски съвет, или на последна фаза на обществено обсъждане, така че те най-вероятно също ще могат да влязат в парламента, преди да бъде разпуснат”, обяви Василев.
Въпреки това той постави акцент върху законите, които имат пряко отношение към Плана за възстановяване, и бе категоричен, че НС трябва да започне от тях.