От 8 ноември стопаните могат да кандидатстват за финансова помощ по кризисната мярка

04 Nov, 2021

По разпореждане на министъра на земеделието, храните и горите проф. д-р Христо Бозуков, земеделските стопани ще подават заявления по помощта за Ковид-19 в 249-те общински служби по земеделие (ОСЗ).

Приемът по мярката стартира на 8 ноември и ще продължи до 26 ноември 2021 г., включително.

Целта е стопаните да бъдат улеснени при подаването на документите, както и да се избегне струпването на хора във връзка с усложнената епидемична обстановка в страната.

В указанията, утвърдени и разписани от земеделския министър, е посочено, че за да кандидатстват по схемата „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на COVID-19“, земеделските производители трябва да подават заявленията си в ОСЗ на МЗХГ по постоянен адрес на физическото лице или едноличния търговец и по седалището на юридическото лице.

Те могат да внасят документи лично или чрез упълномощено лице, след представяне на нотариално заверено пълномощно по образец, изготвен от ДФ „Земеделие“.

Служителите на общинските служби по земеделие ще оказват помощ на кандидатите, като заявлението за подпомагане ще се генерира автоматично в Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК) в два екземпляра и ще се подписва от кандидата или упълномощеното лице.

Датата на разпечатване и подписване се счита за дата на подаване на документите за подпомагане в Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ). Първият екземпляр от заявлението остава за кандидата, а вторият се предоставя по служебен път от ОСЗ на Областната дирекция на ДФЗ.

При констатиране на несъответствия от страна на ДФ „Земеделие“, служител ще се свърже с кандидата. До 30 ноември кандидатът следва да отстрани откритите несъответствия. В случай, че той не се яви в указания срок в ОД на ДФЗ за корекция на грешките, се счита, че няма подадено валидно заявление за подпомагане.

Припомняме, че бюджетът по схемата е в размер на до 72 млн. лева. Фермерите, които отглеждат едри и дребни преживни животни, ще бъдат подкрепени с до 37,5 млн. лв. 5 млн. лв. се предоставят на пчеларите за обезпечаване грижите за пчелните семейства. Производителите на плодове и зеленчуци ще бъдат подпомогнати с до 29,5 млн. лв.

Субсидиите ще бъдат изплатени най-късно до 10 декември 2021 г.

Право на подпомагане имат земеделски стопани (отглеждащи едри и дребни преживни животни, пчелни семейства и плодове и зеленчуци), които са регистрирани земеделски стопани по реда на Наредба № 3 от 1999 г. Те трябва да отговарят на определението за малки и средни предприятия и да не са обявени в несъстоятелност.

Указанията по схемата са качени на сайта на ДФ „Земеделие“.

Необходимо е всички служители и кандидати по помощта да спазват стриктно противоепидемичните мерки и да носят лични предпазни средства.

Mihalkovo

Подобни

Избори 2024

Новини от региона

туризъм

спорт

култура