Експерти обсъдиха мерки за опазване на защитения вид кафява мечка
Мерки за опазването на защитения вид кафява мечка набелязаха на тематична среща в Министерството на околната среда и водите представители на институции, неправителствени организации и експерти от научните среди.
„Приемането на актуален План за действие за кафявата мечка в България и възстановяването на работата на Националната комисия за кафявата мечка са сред основните задачи за опазването на този защитен вид“, каза зам.-министър Емилия Тончева.
Директорът на Изпълнителната агенция по горите Александър Дунчев обърна внимание, че е необходимо да се установят причините за бракониерството и свързаните със защитения вид проблеми.
В срещата участваха още зам.-министър Петър Димитров, директорът на РИОСВ – Смолян инж. Екатерина Гаджева, представители на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към Българска академия на науките, Националния природонаучен музей, Биологическия Факултет на Софийския университет, ловни организации в страната и други.
Важна мярка за опазването на кафявата мечка е създаването на групи за „бързо реагиране“ към РИОСВ и националните паркове, които да откликват при необходимост. Добър пример за такава група вече има към РИОСВ – Смолян, на чиято територия е най-голямата популация на кафява мечка и съответно има най-много сигнали за щети.
Зам.-министър Тончева уточни, че организирането на такива групи за „бързо реагиране“ е заложено в проекта на Плана за действие за кафявата мечка. Като проблем беше отбелязано подхранването на ловни видове, което трябва да е ограничено – само в зимния период.
Необходимо е да работим с местните хора за по-добра информираност и провеждане на образователни кампании, подчерта Тончева.
Проект за актуализацията на Плана за действие за кафявата мечка в България, финансиран по Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г., изпълнява фондация „Четири лапи“.
Ще приключим работата в края на годината и ще направим обществено обсъждане, съобщи Мирослав Иванов от организацията.
Фондация „Четири лапи“ се отзова в помощ на РИОСВ – Смолян при последните сигнали за спасяването и настаняването на трите мечета, открити до село Смилян и Чепеларе този месец. В момента те са настанени в Парка за танцуващи мечки в Белица и са в добро здравословно състояние..