Община Доспат с проект за опазване на околната среда и превенция на замърсяването
Кметът на Доспат инж.Елин Радев подписа договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект „Опазване на околната среда, превенция на замърсяването на водните площи и ограничаване на бракониерството на територията на Община Доспат” .
Одобреният бюджет е 95 393.38 лева.
Проектът е насочен към превенция и опазване на рибните ресурси/борба с бракониерството/ и опазване на околната среда, намаляване на броя на посегателства над видовете риби/рибните ресурси в изкуствените и естествените водни екосистеми, намиращи се на територията на Община Доспат и изграждане на информирана и активна маса от местни доброволчески екипи чрез активното участие и ангажираност на Община Доспат, с подкрепата на структурите на Сдружение на ловците и риболовците Доспат.
Предложението включва обучение на доброволци, за да провеждат акции, свързани с намаляване на замърсяването на водните обекти и намаляване и превенция на бракониерството на територията. Ще се осигурят подходящи технически средства – патрулна лодка, дрон, фотокапани, термовизионна камера, бинокли и други, които да направят възможно адекватно противодействието на нарушителите.
В рамките на проекта и след неговото приключване ще се извършват регулярни наблюдения от доброволци на общината и сдружението, които при взаимодействие с отговорните институции ще доведат до ограничаване на замърсяването на водните обекти и загуба на биоразнообразие въвличайки местната общност в дейности по опазване на околната среда.
Този проект цели разрешаване на конкретни проблеми за ограничаване на негативните последствия от нерегулирания риболовен туризъм (бракониерство), постигане на устойчиво ползване на рибните ресурси и развитие на устойчив туризъм на територията на Рибарската област и по конкретно на територията на община Доспат. Тези проблеми са идентифицирани и в общинския план за развитие на община Доспат през изтичащия планов период.
Местната икономика се базира основно на природо-климатичния потенциал на територията. В този смисъл съхраняването на водните и рибни ресурси и биоразнообразието е ключово и за съхраняване на имиджа на Рибарската област и привлекателността й за туристи, както и за развитието на потенциала й.
Конкретните подцели на проектното предложение са свързани с: – намаляване и ограничаване на бракониерството чрез въвеждане на иновативни и ефективни методи за охрана на водоемите, въвличайки местната общност в този процес; – въвличане на местните заинтересовани страни в дейности по опазване на околната среда на територията; – изграждане на работещ механизъм между институциите имащи отношение към устойчивото стопанисване и възстановяване на рибните ресурси, структурите на местната власт и гражданските организации.
По време на проекта ще се привлекат доброволци, които ще участват в екипи за наблюдение и превенция на бракониерството и замърсяването на водните обекти, както по време на неговото изпълнение, така и след неговото приключване.
Проектът цели да повиши популярността на региона като привлекателна дестинация за риболовен туризъм, която ще увеличи местната подкрепа за защита на рибните ресурси и околната среда и ще добави стойност към съществуващи местни туристически продукти.