Еврокомисията: Без карантина за пътуващите
Европейската комисия е против поставянето на пътуващите между държави от Европейския съюз под карантина. Брюксел не подкрепя и въвеждането на здравни сертификати. Това съобщиха високопоставени представители на комисията, съобщава БТА. Според ЕК е необходимо пътуващите в ЕС да не бъдат ограничавани след пристигането си, ако държавата, в която идват и страната, от която пристигат, прилагат сходни мерки срещу епидемията от Ковид-19. ЕК не подкрепя безусловна карантина за пътуващите, уточниха представителите на комисията.
По техните думи въвеждането на здравни сертификати може да доведе до нова опасност – желание на някои хора умишлено да се заразят, с надеждата да се снабдят с документ, че са преболедували ЕК е на мнение, че досегашните строги мерки срещу епидемията повече не са необходими. Комисията настоява за уеднаквяване на начините за събиране на данните за заболеваемостта в ЕС, както и тези данни да бъдат достъпни в реално време за сравнение. Предвижда се да бъде създадена електронна карта, която да показва постоянно епидемичната обстановка в отделните части на ЕС. Според ЕК това би улеснило туристите при подготовката на летните почивки. По мнението на комисията засега не се налага отмяна на летните резервации. Комисията остава на мнението, че дори в условията на епидемия правата на пътниците не трябва да бъдат ограничавани, затова онези, чиито полети са били отменени, следва да имат възможност да получат парите си обратно. ЕК настоява издаването на ваучери да остане на доброволна основа и да не се превръща в обичайното обезщетение при отменен полет. ЕК предлага да се пристъпи към постепенно отваряне на границите в Шенгенското пространство, съобразено с научните данни за заболеваемостта. Комисията отбелязва необходимостта да се следи премахването на кое от ограниченията, въведени от март насам, води до увеличение в броя на заразените с новата болест. Комисията предлага също в самолетите и хотелите да бъдат въведени уеднаквени правила за действие, свързани с поддържането на чистота и безопасно разстояние между хората. Според ЕК е необходимо работещите в областта на транспорта например да носят маски с висока защита. В следващите дни комисията очаква съответните европейски служби да предложат допълнения в общия протокол за сигурност в гражданското въздухоплаване. За ЕК е от ключово значение съвместимостта на отделните приложения за електронни устройства, разработени за проследяване на болните и хората, с които те са имали близък контакт. Комисията очаква тази цел да бъде постигната през юни или юли. ЕК отбелязва, че всички тези насоки ще бъдат незадължителни, но силно препоръчителни за държавите от ЕС.
С пълна сила се прилага планът на гръцкото правителство за постепенното премахване на мерките, наложени срещу COVID-19. Организираните плажове ще бъдат отворени през уикенда, а на 25 май ще бъде разрешено свободно движение до всички острови. Правителството поиска от кризисния щаб пълен план как да бъдат отворени организираните плажове с оглед на горещините, идващи през уикенда, така че гражданите да имат свободен достъп до тях. Тезата на правителството за откриването на плажовете е, че гражданите трябва да се разпръснат по тях и да не се тълпят в безплатните, както се случи през изминалия уикенд.
Друго важно решение на гръцкото правителство е отварянето на заведенията от 1 юни. Правителството разглежда възможността търговските центрове да отворят една седмица по-рано – на 25 май. До края на месеца ще отворят и ателиетата за татуировки. Фитнесите се планира да заработят на 29 юни.Атина се готви за тежка конфронтация, ако карантината на европейските туристи, посещаващи страната, бъде наложена, когато се завърнат в родината си. Страната ще настоява за равно третиране в транспорта и здравните протоколи, независимо дали туристите пътуват по суша, въздух или по море.
Гърция изпрати осем предложения за рестартиране на туризма до Европейската комисия, които според гръцките власти трябва да бъдат приети от всички държави-членки на ЕС.
“Нашата цел е да работим в посока отваряне на границите за свободно пътуване в ЕС от 15 юни. Не трябва да има карантина или други забранителни изисквания при завръщането”, пише в документа. Освен това предложението предполага, че няма да се изискват тестове за пътуване между райони, „които са показали ясни и постоянни доказателства, че ситуацията с COVID-19 е под контрол“.