Необходими са съвместни усилия на институциите и населението срещу Африканската чума

22 Jul, 2019

Областният управител Недялко Славов откри и ръководи заседание на Постоянната областна епизоотична комисия, което се проведе във връзка със създалата се тежка епизоотична обстановка относно появата и разпространението на болестта Африканска чума по свинете.

По време на заседанието институциите обсъдиха епизоотичната обстановка и мерките, които следва да се предприемат за предотвратяване възникването и разпространението на заболяването на територията на област Смолян.

Славов акцентира, че както е важно да се следи изпълнението на набелязаните мерки, така и от изключителна важност е да бъде информирано населението, защото без съпричастността и отговорното отношение на хората, институциите, колкото и усилия да полагат, не могат да предотвратят възникването и разпространението на заболяването.

Доктор Валентина Мелемова от Областна дирекция по безопасност на храните-Смолян представи информация за същността на заболяването Африканска чума по свинете и начина на разпространение. Тя представи епизоотичната обстановка в страната и област Смолян, като отбеляза, че в нашия регион до момента няма регистрирани случаи, затова на този етап прилаганите мерки за сигурност са превантивни. Д-р Мелемова изостри вниманието върху това, че сезонът предразполага по-бързото разпространение на заболяването, поради засиления туристически поток и движение на хора, които, въпреки че не боледуват от АЧС, са един от основните преносители чрез храна, отпадъци, транспортни средства. Затова тя призова към лична бдителност от страна на всеки гражданин.

В област Смолян няма регистрирани стопанства за отглеждане на свине, затова превантивните мерки в региона ще бъдат насочени главно към контрол на дивите свине, нерегламентирания транспорт на фуражи и животни, нерегламентирано отглеждане на свине, свободно отглеждане на домашни свине. Ще бъде засилен контролът върху заведенията за обществено хранене и търговската мрежа.

Като част от превантивните мерки влиза дезинфекция и контрол на паркинги, зони за отдих и депониране на отпадъци в сервитутите на общинската и републиканската пътна мрежа, както и ГКПП-та и районите около тях.

По време на заседанието се обърна и внимание върху засиления контрол и превантивни мерки по време на събори и други мероприятия, свързани със засилване на туристическия поток. Във връзка с това се обсъдиха задълженията на организаторите, общините и институциите.

Поради създалата се тежка епизоотична обстановка относно появата и разпространението на болестта Африканска чума по свинете, Постоянната областна епизоотична комисия ще провежда регулярни заседания, на които ще бъде обсъждана актуалната епизоотична обстановка в страната и региона.

АЧС е вирусно силно опасно и заразно заболяване, с висока заболеваемост и смъртност по дивите и домашните свине. От това заболяване не могат да бъдат засегнати хората, но е особено опасно за всички видове свине. Вирусът е силно устойчив в околната среда и в продукти от свинско месо, които не са термично обработени.

С цел предпазване от разпространението на вируса е необходимо собствениците на домашни свине да спазват следните правила:

1. Домашните свине да се отглеждат по начин, недопускащ контакт с диви свине.
2. Домашните свине не трябва да се хранят с отпадъци, включително кухненски, съдържащи остатъци от свинско месо или месни продукти от свинско месо.
3. Термичната преработка на месото унищожава вируса. Прясното месо, добито за лична консумация, трябва да се преработва термично, заедно с костите, до пълното му приготвяне.
4. Сланината трябва да премине термична обработка (варене или стопяване на мазнините до получаване на пръжки и свинска мас).
5. Замразеното свинско месо е потенциален източник на разпространение на вируса, поради което не трябва да напуска дома на собственика. Месото може да се консумира в домашни условия, след термично обработка. Приготвените ястия не трябва да напускат дома.Опаковките, в които е било съхранявано замразеното месо, също са потенциален източник на инфекция, ако бъдат изхвърляни като битов отпадък.

Ако стопаните на животните забележат симптоми, като загуба на апетит, ускорено и затруднено дишане, секреция от носа и очите, некоординирани движения, кървава диария, видими подкожни кръвоизливи по крайниците, ушите, НЕЗАБАВНО ДА УВЕДОМЯТ ВЕТЕРИНАРЕН ЛЕКАР.

При установяване или получаване на сигнали за умрели диви или домашни свине, своевременно да се уведоми Областна дирекция по безопасност на храните – Смолян.

Mihalkovo

Подобни

Избори 2024

Новини от региона

туризъм

спорт

култура