Научният център по животновъдство и земеделие в Смолян празнува 90-годишен юбилей

18 Oct, 2018

   „Този тържествен ден е момент на радост и удовлетворение, момент, в който се отчитат постиженията от труда на стотици специалисти по земеделие и животновъдство, момент на заслужено признание и благодарност!”, областният управител Недялко Славов приветства директора доцент д-р Цонка Оджакова, научните работници и служителите на Научния център по животновъдство и земеделие – Смолян, по повод 90 годишния юбилей от основаването.

Славов отбеляза, че за тези 90 години Центърът има много значими постижения, като отличи най-големите – признаването на местните породи Българско родопско говедо и овце Родопски цигай. „Тази дългогодишна дейност започва през 1962 година и се увенчава с успех 27 години по-късно – през 1989 година с признаването им в Патентно ведомство.”

Областният управител обърна внимание и върху приноса на Научния център за развитието на картофопроизводството и пчеларството, както и за усъвършенстването на производството и рентабилността на някои специфични дребни овощни видове – арония, касис, боровинка.

„Висок е приносът на Научния център по животновъдство и земеделие – гр.Смолян за запазването на специфичния вкус и полезните свойства на киселото мляко. Една храна, емблематична за Родопите, с която ние родопчани сме отрасли и консумираме ежедневно. Именно центърът е доказал при какви условия на производство и съхранение, при какъв хранителен режим на животните, млякото е най-полезно, при какви условия се запазват важните за организма микроелементи и аминокиселини.

Ние, като политически фигури, осъзнаваме и смятаме, че трябва да се усъвършенстват продуктите, характерни и уникални за нашия район, а това не би могло да се случи без основата, която вие предоставяте и ви поздравявам за това. Считам, че резултатите от вашата научна дейност трябва да бъдат популяризирани, а хората да бъдат информирани от достоверни източници.”, каза Славов, отбелязвайки, че в ежедневието си се сблъскваме с много информация, относно здравословното хранене, състава на храните и диетите, но трябва да се доверяваме на специалистите, с които безспорно Центърът в Смолян разполага. Да се чува тяхното мнение по качеството на храните, по това как едно производство да бъде рентабилно и екологично. „Вашето мнение да е меродавно. Това е основното място на Центъра и неговата роля ще се засилва именно в тази посока, с научна и изследователска дейност.”

Областният управител пожела много бъдещи успехи в научната работа и призова: „Помагайте и предавайте на поколенията вашия опит и знания, правете го както и досега, с обич към тази магична планина Родопа, нейната  красива природа и прекрасни хора!”

Научният център по животновъдство и земеделие в Смолян е създадена през юли 1928 г. със Заповед №4098 на Министъра на земеделието и държавните имоти като Държавна опитна краварница в град Пашмакли (днес Смолян). Основната цел на институцията е да се подобри местната раса говедо, разпространено на територията на Родопите. Със създаването на Опитната станция започва и изследователската дейност в Родопите и оказване на помощ в скотовъдската наука. 90 години в нея са работили и работят различни специалисти и научни работници по специфични проблеми в средните Родопи.

Научноизследователската, консултанската и приложната дейност на Научния център е насочена към съхранение и развитие на генетични ресурси от говеда, овце и пчели; усъвършенстване на храненето и отглеждането им и изграждането на устойчиви продуктивни системи с цел увеличаване приходите в отраслите; съхранение и развитие на растителни генетични ресурси и огранизиране на нов тип земеделие в съответствие с изискванията на вътрешния и външния пазар; информация, подпомагаща вземане на решение за ефективно управление на фермите; системи за оптимизация на храненето и оптимизация на изявата на генетичния потенциал.

Сред по-значимата продукция и услуги, които се предлагат от Центъра са научноизследователска и консултантско-внедрителска дейност в областта на животновъдството и растениевъдството в планинските райони на страната. Разработват се проекти за финансиране на селскостопански дейности по различни национални и европейски програми и технологии за производство на животновъдна и растениевъдна продукция. Организира курсове за обучение на фермери, включително по Програмата за развитие на селските райони. Произвежда и предлага за продажба: елитен разплоден материал и животни за угояване от породите Българско родопско говедо, Каракачанска овца и Родопски цигай,; прясно и кисело краве мляко, краве масло, овче кисело мляко; картофи, арония, касис, ягоди, малини, многоцветен пчелен мед.

Mihalkovo

Подобни

Избори 2024

Новини от региона

туризъм

спорт

култура