Изоставено находище на скъпоценни камъни в Родопите е новият хит сред планинарите
Изоставено, неразработено находище на скъпоценни камъни в Родопите е новият хит сред туристите планинари. Законно ли е обаче събирането на аметисти, ахати и ясписи и може ли, освен забавление, да се превърне в бизнес?
Събирането на скъпоценни и полускъпоценни камъни е един от най-модерните видове туризъм, който се развива в някои изоставени миньорски градове като Маджарово, предаде BTV .
През 90 те години държавата изоставя маджаровската оловно-цинкова мина и прекратява изграждането на цеха за обработка на скъпоценни камъни, съоръженията са вдигнати във въздуха. Проучване на находищата на аметисти, ахати и ясписи така и не е завършено. Сега територията се владее от планинските водачи и каменарите.Един от вариантите да намерите камъни е на брега на реката, защото тя ги е довлякла и като центрофуга ги е полирала.
Един от най големите аметисти, откривани в района притежава Николай Йотов, известен като бай Кольо Камъка.
Бай Кольо Камъка притежава още пет тона скъпоценни и полускъпоценни камъни и минерали. Вадил ги е от места, познати на не повече от 5 човека. Промишлен добив обаче там никога няма да се развие, защото защитените зони около Маджарово са 7.
Таксата за ваденето на скъпоценни камъни е 30 лева, а те могат да бъдат събирани и с търговска цел.
Снимки: BTV