Лесовъди преминаха обучение по ревизирания национален FSC стандарт за горите

03 Apr, 2025

Лесовъди от пет горски предприятия преминаха обучение по ревизирания национален FSC стандарт на България.

Обученията бяха организирани съвместно от ЮЦДП, СИДП, СЦДП, СЗДП, ЮИДП и WWF, и се проведоха през февруари 2025 г.

Управлението на всички сертифицирани по FSC територии в България трябва да се адаптира към изискванията на ревизирания национален стандарт. За да улесни този процес, WWF инициира провеждането на специализирани обучения с представители на сертифицираните горски предприятия.

Основната цел на обученията е да се представят новите моменти и промените в Ревизирания национален FSC Стандарт на България (FSC-STD-BGR-02-2025 за всички типове гори), който влезе в сила на 1-ви януари 2025 г.

Промените в стандарта отразяват както новите изисквания на FSC, така и голяма част от идентифицираните в процеса на обществени консултации нужди за адаптиране спрямо националните особености в управлението на горите.
Ревизираният стандарт съдържа задължителните 10 принципа и 56 критерия, а индикаторите са разработени така, че да отразяват местните специфики в управлението на горите.

Промените в стандарта засягат най-вече:

  • начините на уведомяване и взаимодействие със заинтересованите страни;
  • по-детайлното интегриране на базисните изисквания за труд в горите, като отразяват и разпоредбите на ключови конвенции на Международната организация на труда, свързани с детски труд, принудителен труд, дискриминация и свобода на сдружаване;
  • мониторинга на биоразнообразието и високите консервационни стойности на горите;
  • особеностите при използване на пестициди в горското стопанство в т.ч. необходимостта от изготвяне на екологична и социална оценка на риска преди ползване на пестициди.
Нели Дончева, ръководител на програма Гори на WWF: „За мен особено ценна е обратната връзка, която участниците в обученията споделят.
Препоръката им е обученията по горска сертификация да се провеждат регулярно – поне веднъж годишно, да им бъде отделено нужното време, тъй като тематиката е специфична, и да включват практическа част – на терен.
От моя гледна точка, като човек от горската програма на WWF – срещите и разговорите с горските колеги по време на обученията са особено полезни, тъй като се коментират конкретни казуси свързани с прилагане на изискванията на горската сертификация, научавам къде са предизвикателствата, как колегите опитват да се справят с тях, къде има нужда да се помогне и изобщо – как и в кои области да работим заедно по-добре, за да има полза за горите и за хората, които работят в горите.

Убеждавам се, че независимо от трудностите и предизвикателствата пред които са изправени, в горската система работят хора, които са добри в професията си, имат желание да стопанисват горите по устойчив и професионален начин, искат да запазят горското богатство за поколенията и това ме мотивира и в моята работа, дава ми идеи за нови съвместни дейности и проекти“.

Успешното прилагане на изискванията на националния FSC стандарт на България осигурява отговорното управление на горите в икономически, екологичен и социален аспект и показва пред обществото и бизнеса, че дървесината, която ползват, е със законен произход.

Българският вариант на стандарта, примерните процедури и материалите от обученията са достъпни на сайта на WWF.

Още ресурси на горската програма на WWF можете да видите на https://www.wwf.bg/resursi/.

Какво представлява FSC?

FSC (Forest Stewardship Council)® е първата световна независима етикетираща система за горски продукти. Стартира през 90-те години на миналия век в отговор на обществената загриженост от размерите на обезлесяването в някои от най-емблематичните райони на планетата като Амазонската джунгла, Сибир, басейна на река Конго и т.н.
Това обединява представители на екологични сдружения, профсъюзи, собственици на гори, хора от дърводобивната и дървопреработвателната индустрия, които решават да вземат мерки.
Така възниква FSC – неправителствена организация, чийто стандарт днес се прилага в 89 държави на пет континента.
Основната ѝ цел е да балансира социалните, екологичните и икономическите интереси при стопанисването на горите. Към момента в световен мащаб по FSC са сертифицирани повече от 161 милиона хектара горски площи.
Mihalkovo

Подобни

Новини от региона

туризъм

спорт

култура