МВР Смолян: Зачестяват онлайн измамите – бъдете внимателни!

13 Feb, 2025
Напоследък се отчита ръст на интернет измамите в страната. От началото на годината в ОДМВР–Смолян са регистрирани 14 случая на измами, като 6 от тях са извършени онлайн.
По-долу са представени някой от най-често срещаните измамни схеми и начина за предпазване:
Фалшиви банкови имейли и фишинг сайтове.
Престъпниците изпращат имейли, в които се представят като представители на водещи банки и приканват потребителите да кликнат на линкове за „актуализация“ или „верификация“ на банков профил. След кликването се отварят фалшиви уебсайтове, имитиращи официалните платформи, където жертвите подадат своите данни за интернет банкиране, номера на карти, кодове за сигурност и друга чувствителна информация. Тези данни след това се използват за източване на средства.
Не отговаряйте на имейли с искания за актуализация или верификация на банков профил. Банките и официалните финансови институции никога не изпращат такива съобщения.  Винаги проверявайте уеб адреса и се свързвайте с банката чрез официалните ѝ канали.
Злоупотреба с онлайн платформи за търговия.
Престъпниците се свързват с потребители, като ги убеждават да въведат банковата си информация в уебсайт, визуално копиращ оригиналната платформа. При очакване на получаване на пари, достатъчно е да се предостави само номера на банковата сметка. Никога не споделяйте номера на банковата карта, срока ѝ на валидност и CVV кода, защото тези данни позволяват неоторизирани транзакции.
Преди да предоставите каквато и да е банкова информация, уверете се в легитимността на уебсайта и потвърдете с официални източници или директно с вашата банка.
Измами при продажба на стоки с висока стойност.
Измамниците публикуват обяви за продажба на моторни превозни средства, фургони, земеделска и строителна техника на необичайно ниски (нереални) цени в сайтове за обяви. При договаряне настояват за авансово плащане към банкови сметки на физически лица, често различни от обявителя. След превода контактът се прекъсва, оставяйки жертвата без средства.
При сделки, включващи стоки с висока стойност, винаги предпочитайте лична среща и плащане при среща. Избягвайте авансови плащания и потвърждавайте самоличността на продавача.
Фалшиви инвестиционни възможности в онлайн търговия с ценни книжа.
Престъпниците предлагат инвестиции чрез мобилни приложения и платформи за търговия, като подпомагат инсталирането на приложения и създаването на профили. Жертвите са насърчавани да инвестират значителни суми, като в началото им се демонстрират изкуствено генерирани печалби, но по-късно средствата не могат да бъдат изтеглени. Комуникацията се осъществява чрез платформи като WhatsApp и Viber, а парите се превеждат към банкови сметки на физически лица.
Преди да инвестирате в онлайн търговия с ценни книжа или криптовалути, направете обстойно проучване, прочетете мнения и се консултирайте с независими експерти. Никога не влагайте значителни суми, ако не сте напълно сигурни в легитимността на платформата.
Не са загубили актуалност и телефонните измами. 
Получите ли обаждане от непознат за съдействие на полиция, разтърсващ разказ, молби за помощ или заплахи с последващи искания – предоставяне на пари или ценности, знайте, това е телефонна измама! Не се поддавайте, прекъснете връзката!
При съмнение за измама незабавно сигнализирайте на банката си, обадете се на 112 или посетете най-близкото районно управление на полицията.
Mihalkovo

Подобни

Новини от региона

туризъм

спорт

култура