Трябва ли в Родопите да има Национален парк?
От години съществуват планове за създаване на Национален парк в Родопите за защита на уникалната природа в тази магнетична планина…
Необяснимо е защо след като Рила, Пирин и Централен Балкан имат Национални паркове, а изключително разнообразна и богата на флора и фауна планина като Родопите няма Национален парк?!
Създаването на Национален парк Родопи може да защити уникалната природа от прекомерно застрояване и прекомерна сеч на горите, като същевременно да стимулира туризма, привличайки все повече посетители, които да се наслаждават на удивителната природа на Родопа планина в автентичен вид!
Територията на Родопите е сравнително слабо населена и така се е запазило значително многообразие от животински и растителни видове, а в съществуващите вековни гори растат и вековни дървета, някои от които са защитени.
Екологичното съкровище на Родопския регион е безценно! Тук са представени голям брой реликтни, ендемични, редки и защитени видове.
Родопската територия се отличава с великолепен ландшафт и планински климата, като съдържа значителен брой екосистеми, вариращи от езера, блата, торфища, реки, езера и крайречна растителност до високопланински екосистеми, скали и върхове, запазили висока степен на свързаност и естественост, в това число девствени и стари гори.
В планината Родопи се намират няколко резервата, сред които Сосковчето, Кастраклий, Казаните, Червената стена, Амзово, Шабаница и други.
Време е освен резервати, Родопа планина да има и Национален парк, който да се превърна в едно от съкровищата на България!
За национални паркове се обявяват територии, в чиито граници не попадат населени места и селищни образувания и които включват естествени екосистеми с голямо разнообразие на растителни и животински видове и местообитания, с характерни и забележителни ландшафти и обекти на неживата природа.
В границите на Националните паркове могат да бъдат обособени различни зони:
- резервати и поддържани резервати;
- туристическа зона;
- зони на хижите, административните центрове за управление и поддръжка на парковете и спортните
- съоръжения;
- други зони съобразно конкретните условия в парковете.
Според Закона за защитените територии в България, в националните паркове са забранени следните дейности:
- извеждане на голи сечи
- ловът и дивечоразвъдната дейност
- производствени дейности
- строителство, освен на туристически заслони и хижи и ремонт на съществуващи сгради
- събиране на редки, ендемитни, реликтни и защитени видове, освен за научни цели
- събиране на вкаменелости и минерали, увреждане на скални образувания
- внасяне на неприсъщи за района растителни и животински видове
- и други