Планират Музеят на гората в Широка лъка да отвори врати през април 2025г.
В смолянското село Широка лъка започна работата по изграждането на Музей на гората, каза пред БТА инж. Анастас Кайков – един от инициаторите на идеята.
Той посочи, че екипът вече е сформиран. В него влизат специалисти от Регионалния исторически музей „Стою Шишков“, лесовъди и филолози.
Намерението на организаторите е Музеят на гората в Широка лъка да бъде открит за Седмицата на гората през април 2025г.
Според Ралица Кацова – художник в смолянския музей, природонаучните музеи представят флората и фауната в горите. А акцентът на бъдещия музей ще е дървото и какво то дава на нас хората.
„Ще покажем къде в живота ни стои дървото и колко много изненадващи срещи се оказва, че имаме с него“, допълни Кацова.
Анастас Кайков, който е лесовъд по професия, допълни, че първоначално ще бъде направена залата, след което ще се изгради и екопътека за посещения на място в гората.
„Най-важно нещо, на което ще обърнем внимание, са децата, като ще се опитаме да пресъздадем нашата професия и всичко, каквото случва в гората така, че те да го разберат по най-добрия начин“, каза той.
Инициаторите са изработили макет на музея и от няколко дни разчертават залата, за да видят как ще стои в реалното пространство.
Имаме седем основни теми и всяка от тях получава своето пространството в общата зала. Идеята ни в центъра да имаме едно дърво – смърч, което е събирателната точка.
Инж. Кайков посочи, че 2025 г. е изключително значима за горското стопанство, тъй като преди сто години се поставя началото на отбелязването на Седмицата на гората, ще бъдат отбелязани 100 години висше лесовъдско образование в България, както и сто години от приемането на Закона за горите. Държавно горско стопанство Широка лъка ще чества своята 90-годишнина.
Всеки може да помогне за изграждането на Музея на гората в Широка лъка като дари финансови средства:
Банка УниКредит Булбанк АД
IBAN: BG52UNCR70001598183259
Получател: Елена Кайкова
Основание за превода: Дарение за Музей на гората и горското дело
Освен с парични средства, можете да подпомогнете инициативата с дарение на уреди за отопление на помещението, изработка на интерактивни игри по задание, печат на материали и други предмети и услуги, свързани с дейността на музея.
За целите на музея също така ще са необходими всякакви видове пособия за дърводобив, инструменти използвани от лесовъда, дрехи, значки, фуражки и всичко свързано с професията на лесовъда, стари снимки, документи, книги и др., които да бъдат изложени в експозицията.
- Снимка: Широка лъка