Рудозем брои дните до отварянето на новия път към Бяло море
В родопският град Рудозем има еуфорично настроение след радостната новина за скорошното отваряне на граничния пункт към южната ни съседка Гърция.
С влизането на България в Шенген от 1 януари граничната бариера се очаква да бъде вдигната и родопчани да преминават свободно без проверки по новия път към мечтаното Бяло море!
Пътната отсечка, свързваща градовете Рудозем и Ксанти вече официално фигурира в Google Maps с дължина от 63 километра, а от Смолян до Кавала километрите са близо 143 по новия маршрут.
Жителите на Рудозем споделят, че очакват отварянето на прохода Елидже от половин век, като някои имат роднини в близките населени места от гръцка страна.
Родопчани с нетърпение искат да видят изпълнението на мечтата си за пряк път до Кавала, Керамоти, остров Тасос и други любими морски дестинации.
Въпреки че контролно-пропускателният пункт край Рудозем е построен и разполага с една от най-модерните сгради в района, с премахването на граничния и митнически контрол съществуването му губи голяма част от значението си.
Междувременно с бързи темпове върви изграждане на обходния път на града, който ще поема основия трафик от ГКПП Рудозем-Ксанти.
„Надявам се, че ще влезнат в срок, като той е до пролетта на 2025 г. Уверението на фирмата е, че те се справят по-бързо. Оптимист съм за обхода на Рудозем“, заяви кметът на Рудозем инж. Недко Кулевски, като стойността на проекта е 7 млн. лева.
Прави впечатлние и факта, че цените на имотите в Рудозем и региона са поскъпнали значително, но се отчита и сериозен интерес към тях.
„За съжаление, нямаме достатъчно имоти за продажба. Най-вероятно поскъпването се дължи на отварянето на границата и на засиления интерес към района.
Цените са се увеличили с 50-100%. Например, ако преди един апартамент струваше 30 000 лева, сега цената му е между 65 000 и 90 000 лева. Квадратният метър вече се продава за 800-1000 евро,“ споделя кметът Кулевски.
Според думите на кмета се забелязва и значителен интерес от инвеститори. Те разглеждат терени покрай пътя към границата, а някои планират до пролетта да изградят модерни хотелски комплекси.
„Инвеститорският интерес е много голям. Като общинско ръководство правим всичко възможно да съдействаме и да подпомогнем развитието на общината“ , каза Кулевски.
Беломорският проход Елидже е един от трите прохода, свързващи България с Беломорска Тракия през Родопите.
В началото на XX век пътят през Беломорския проход е прекъснат от границата между България и Гърция.
Между Балканската война и Първата световна война, когато Беломорска Тракия е част от България, се планира изграждането на железопътна линия през прохода.
По време на окупацията на Беломорска Тракия от България по време на Втората световна война тези планове са подновени, но не се стига до реални действия.
До 1944 година проходът активно се е използвал за превоз на стоки, товари, хора и животни от България за Беломорието и обратно.
След това е изоставен и по границата е изградена охранителна мрежа (кльон), която функционира до промените от 1989 година.
След това започват дипломатически преговори между съседите България и Гърция за възстановяване на тази транспортна връзка между двете страни.
През 1995 година е подписана спогодба между България и Гърция за откриване на три ГКПП-та по границата между двете балкански страни.
През 1997 година министърката на външните работи Надежда Михайлова забива известното колче на границата.
В началото на 2020 година бе направена символична първа копка от изграждането на ГКПП Рудозем-Ксанти.
Изграждането на пункта се финансира по проект по Програма за териториално сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A Гърция – България 2014 – 2020, по който партньори са гръцката пътната агенция Егнатия Одос, Агенция Пътна инфраструктура и Oбластна администрация – Смолян.
На 1 януари 2025 година България влиза в сухопътен Шенген и граничните проверки по границата с Гърция отпадат.