В бюджета за 2025г. отново ще има възможност за финансиране на ВиК инфраструктура

13 Dec, 2024

По указания от МРРБ, „Българският ВиК Холдинг“ ЕАД е разпоредил на ВиК дружествата извършване на проверки за незаконни присъединявания към водопреносната мрежа. Причината е, че големите водозагуби в страната са не само заради състоянието на мрежата, а и заради нерегламентираното ползване. С екипа ми сме категорични, че трябва да се сложи край на кражбата на вода.

Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова по време на изслушване в Народното събрание за проблемите с безводието в страната и мерките, предприети от правителството за преодоляване на водната криза в краткосрочен и дългосрочен план.

Министър Коритарова съобщи още, че с цел намаляване на физическите и търговските загуби по водопреносната мрежа, както и за точното им измерване, ВиК дружествата работят активно за монтиране на водомери и разходомери на водоизточниците и на вход на населените места с цел по-точното и обективно измерване на подаденото количество вода.

Операторите извършват делене и зониране на населените места за по-коректно отчитане на водата на вход и/или изход на съответната зона.

Всяко дружество изпълнява и програма за активен контрол на течовете, в която се предвижда планово обследване на водопроводите, с цел екипите да локализират проблемните участъци и необходимостта от тяхната реконструкция.

Регионалният министър напомни, че със заповед на министър-председателя Димитър Главчев от месец август 2024 г. бе създадена междуведомствена работна група, която да идентифицира краткосрочни и дългосрочни мерки за решаване на проблема с водоснабдяването на населението и напояването на земеделските култури, както и да предложи конкретни решения за подобряване на ефективността и контрола, за да се гарантират водните запаси на страната за справяне с климатичните промени.

Коритарова съобщи, че в периода на действие на работната група, „Български ВиК холдинг“ ЕАД, съвместно с МРРБ, организира и проведе срещи с представители на ВиК дружествата и Асоциациите по ВиК на обособените територии. Организирани са посещения на място с участието на експерти в 17 области с нарушено водоснабдяване за населението.

Получената информация е систематизирана в МРРБ с конкретни предложения за инвестиционни мерки от областите Велико Търново, Ловеч, Кюстендил, Плевен, Смолян, Сливен и Шумен и общините Севлиево и Свищов.

Като възможност за справяне с водната криза тя посочи предвиденото финансиране чрез Инвестиционната програма за общински проекти, по която продължава сключването на споразумения. И обърна внимание, че от 7 млрд. лв. заявен финансов ресурс от общините за техните проекти, сключените договори за ВиК инфраструктура са за 800 млн. лв. От тях ще се възползват 258 общини.

В бюджета за 2025 г. отново ще има възможност за финансиране на ВиК инфраструктура. Нека помислим и за водоснабдяването, защото никой няма да се върне в едно населено място, дори и облагородено, ако там има воден режим, подчерта тя.

И за пореден път от трибуната на парламента апелира общините да приоритизират за изпълнение по програмата проекти за ВиК, като ги съгласуват с ВиК операторите.

Виолета Коритарова напомни, че тези инвестиции са свързани с разходване на публичен ресурс и е в интерес на гражданите да се реализират през общинската програма, тъй като това няма да се отрази на цената на водата.

Mihalkovo

Подобни

Избори 2024

Новини от региона

туризъм

спорт

култура