Полицията в Смолян работи за превенция на домашното насилие

25 Nov, 2024

На 25 ноември (Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените) до 10 декември (Ден на човешките права) се отбелязват 16-те дни на активизъм срещу насилието, основано на пола.

Този период е обявен с Резолюция 54/134 на Общото събрание на ООН от 17 декември 1999 г. Според статистиката всяка втора жена в света е жертва на насилие от страна на партньора си, а всяка пета е подложена или заплашена от сексуално насилие.

В ОДМВР – Смолян се проведе брифинг, посветен на проблема с домашното насилие, във връзка с 25 ноември – Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените.

Събитието бе част от Националната кампания на МВР и Уницеф България под надслов „Никога повече…“.

Брифингът бе открит от заместник-директора на ОДМВР – Смолян, комисар Мирослав Христев. Той приветства участниците и подчерта важността на сътрудничеството между институциите за ефективна превенция и борба с насилието.

Главен инспектор Антон Хаджийчев, регионален координатор по линия на домашното насилие, представи актуална статистика, мерки и добри практики за справяне с проблема.

За периода 2023 г. до края на октомври 2024 г. в структурите на ОДМВР – Смолян са постъпили общо 50 заповеди за защита, от които 29 са за незабавна защита, а 21 – за постоянна защита. За сравнение, през 2023 г. тези числа са съответно 32, 23 и 9.

Постъпилите заповеди за защита по районни управления са най-много в РУ Златоград (19), следвано от РУ Смолян (18), РУ Девин (8), РУ Чепеларе (2) и РУ Мадан (3).

Броят на извършителите на домашно насилие за 2024 г. е 57, в сравнение с 32 през предходната година. От тях 79% са мъже и 21% са жени.

Пострадалите лица са 65, от които 78% са жени и 22% са мъже. Тези данни подчертават нарастващата тенденция на подаване на сигнали, което е положителен знак за готовността на жертвите да потърсят помощ.

Кампанията „Никога повече…“ цели да привлече общественото внимание към това, че насилието засяга хора от всички възрасти – мъже, жени и деца – и не трябва да бъде толерирано под никаква форма.

В рамките на кампанията се разпространяват информационни материали – плакати и брошури с указания за телефонни линии за помощ, като Европейския номер 112, Националната телефонна линия за деца 116 111, Горещата телефонна линия за пострадали от насилие 0800 18676 и Националното бюро за правна помощ 0700 18250.

През периода предстои провеждането на информационни беседи в училищата в областта, насочени към повишаване на осведомеността за домашното насилие и превенция сред младите хора.

В допълнение, мобилни полицейски екипи ще посетят малките населени места в областта, за да информират жителите за видовете помощ, която могат да получат, както и за механизмите за подаване на сигнали при случаи на насилие.

В рамките на брифинга се включи и директорът на Регионалната дирекция „Социално подпомагане“ – г-жа Петя Пампорова. Тя сподели наблюденията си върху проблемите, с които се сблъскват пострадалите от насилие и разказа за добрата практика, която прилага, като по покана на училища лично изнася лекции по темата за домашното насилие.

Дискусията завърши с общото убеждение, че само чрез обединени усилия и активна обществена подкрепа можем да намалим случаите на домашно  насилие.

Mihalkovo

Подобни

Избори 2024

Новини от региона

туризъм

спорт

култура