РЗИ-Смолян: Да се защитим от вредното въздействие на радона
По инициатива на Европейската асоциация за радон (ERA) 7 ноември се отбелязва като Европейския ден, посветен на намаляване на здравното въздействие на естествения радиоактивен газ радон.
Целта е да се повиши осведомеността за здравната вреда от високите му нива и да се насърчат мерки за тяхното понижаване в обществени и жилищни сгради.
РЗИ – Смолян провежда информационна инициатива по повод 7 ноември в партньорство с институции и медии. На вниманието на посетителите в пространството на заемна „Възрастни“ на Регионална библиотека „Николай Вранчев“ е аранжирана витрина с образователни материали по темата.
Със съдействието на Община Смолян от 7 до 12 ноември видеостената на Стария център в града ще запознава граждани и гости с презентация на тема „Да намалим въздействието на радона в дома си“.
На самия Европейски ден жителите на Златоград ще имат възможност да гледат по местната телевизия „САТ – ТМ“ кратък филм за начините за намаляване на ефектите от газа, изготвен по Националния план за действие за намаляване на риска от облъчване от радон върху населението.
Клипът е достъпен и в интернет на следния линк: https://www.youtube.com/watch?v=lhFxn7C5Mi4&t=3s. Повече информация за здравните ефекти на радона всеки може да открие на сайта https://radon.bg/ на Националния център по радиобиология и радиационна защита (НЦРРЗ).
ПОВЕЧЕ ЗА РАДОНА:
Радонът е естествен радиоактивен газ, който се образува непрекъснато при разпадането на уран в почвата и скалите. Той може да достига до повърхностните земни слоеве и въздуха, и свободно да прониква в сградите чрез дефекти във външната им обвивка и пукнатини в основата.
В райони с уранодобив могат да се срещнат домове, за построяването на които са използвани отпадъчни материали с високо съдържание на радий – в този случай строителните материали може да са основният източник на радон.
Най-значимо облъчване от радон човек може да получава в жилището си поради дългия ежедневен престой в него.
Вдишването на въздух, съдържащ високи нива на радон за дълъг период от време може да повиши риска от развитие на рак на белия дроб. Опасността се дължи най-вече на дъщерните продукти на радона, отделящи радиоактивни частици, които могат да постъпят с въздуха в човешкия организъм.
Радонът е втората, след тютюнопушенето, причина за възникване на белодробен рак и водеща за непушачите. Съчетаването на употребата на цигари и облъчването от радон увеличава около 16 пъти риска за здравето – отказването от пушене е първата мярка срещу радона.
Въздействието на радона може да се намали чрез измерване на нивото му в дома и предприемане на необходимите действия. Основна предпазна мярка при сравнително ниски концентрации е редовният приток на свеж въздух чрез проветряване, особено през зимата, и чрез поставяне на вентилационни клапи на прозорците. При по-високи концентрации могат да се използват и методи за спиране навлизането на радон в сградата чрез запечатване на пукнатини в подове и стени, и вентилация на подподовите пространства и помещения чрез устройства (тръби и вентилатори).
Желаещите да измерят концентрацията на радон в дома се могат да се обърнат към Лабораторията за изпитване „Радон“ в Националния център по радиобиология и радиационна защита (НЦРРЗ) на имейл адрес: radon@ncrrp.org.