Чудните мостове край чепеларското село Забърдо са сред чудесата в Родопите
Удивителният скален феномен Чудните мостове край родопското село Забърдо е сред чудесата в Родопа планина.
Чудните мостове са сред 100-те Национални туристически обекта на Българския туристически съюз под номер 85, заедно с връх Голям Перелик, като природна забележителност Чудните мостове има специален печат.
Община Чепеларе с две нови забележителности в 100-те Национални туристически обекта
Красивата природна забележителност се намира на 1450 метра надморска височина в подножието на връх Голям Персенк, където туристите откриват двата известни мраморни моста.
Големият е широк около 15 метра в по-широките части, дълъг почти 100 метра. Състои се от три арки, като най-голямата е с височина 45 метра и широчина 40 метра.
Малкият мост е на 200 метра от големия по течението на реката – непроходим, дълъг 60 метра, с обща височина 50 метра, а само на арката – 30 метра.
След него има и съвсем малък трети мост, който представлява понорна пещера, в която водите на Еркюприя изчезват, за да се появят пак на повърхността след 3 километра.
Местността около двата моста е заета от вековни иглолистни гори, съставени предимно от смърчови дървета. И двата моста са обезопасени и пригодени за туристически цели. Преминаването е позволено и върху, и под тях.
В регистъра на защитените територии и защитените зони в България, ЧУДНИТЕ МОСТОВЕ – ЕР КЮПРИЯ е защитена територия от категория: Природна забележителност.
Съгласно закона, драскането и поставянето на надписи в границите на природна забележителност е забранено. Глобата за това нарушение е от 500 до 5000 лева.
В близост до скалния феномен се намират множество пещери, но повечето от тях не са годни за посещения от туристи, тъй като не са осветени и обезопасени.
В близост са и хижите Чудните мостове и Скалните мостове, стопанисвани от туристическо дружество Студенец – Чепеларе.
Посетете Община Чепеларе – Гостоприемство в четири сезона!