Над 2400 домакинства в Община Смолян смениха старите печки с нови уреди
Проведе се заключителна пресконференция по проект „Мерки за подобряване качеството на атмосферния въздух в Община Смолян”.
Зам.-кметът Марин Захариев посочи, че това е един от най-значимите проекти на Общината през последните години.
В резултат на изпълнението му са намалели и фините прахови частици Имаме по-устойчиво отопление, по-висока енергийна ефективност и смятам със следващия проект да постигнем всички изисквания и трайно да влезем в нормите и да понижим още нивата на ФПЧ.
Той поздрави и изпълнителите на проекта, които са контактували с хиляди хора.
Над 4000 домакинства подадоха заявления за подмяна на горивната база.
След като се разглеждаха по определени критерии, одобрените домакинства бяха 2456, а монтираните уреди на пелети, котли и климатици са 4336, коментира ръководителят на проекта инж.Хамди Моллов.
В голяма част от домакинствата са монтирани до три климатика.
Той представи подробностите и резултатите при реализацията му. Целта на проекта е да се подобри качеството на въздуха чрез подмяна на неефективни отоплителни уреди с ефективни такива.
Проектът е финансиран от ОП „Околна среда 2014-2020г.“, съфинансирана от ЕС чрез Kохезионния фонд и Европейския фонд за регионално развитие.
Той се изпълни на два етапа, а общата му стойност е 10 775 156 лв. В тази сума влизат и допълнителните средства, които са били необходими, за да се включат и селата в проекта.
Извършено е социологическо проучване за нагласите на населението.
То е проведено през месеците октомври и ноември 2020г. чрез пряко полустандартизирано интервю с представител на домакинството на възраст над 18 години.
Реализирани са общо 4165 анкети, от които 4015 в гр. Смолян, 80 в с. Момчиловци и 70 в с. Смилян.
Разработена е актуална електронна географска карта. Разкрит е и поддържан зелен телефон, който все още е активен. Изготвен е анализ за видовете отопление по квартали, който обхваща всички квартали в града.
Приоритет при кандидатстването са имали жителите на кварталите “Нов център“, “Стар център“ или района между Райково и Каптажа, тъй като там са били отчетени и най-високи нива на замърсяване, поясни инж. Моллов.
Разработена е визия представяща подхода за подмяна на отоплителните устройства на твърдо гориво в рамките на проекта.
Положителният резултат от реализацията на проекта ще се оцени след още една година работа с пълния обем на подменените уреди.
По новия проект, който ще се реализира по програмата се предвижда подмяна на уредите на още 2000 домакинства.
Срокът за прием на заявления по новия проект е до 1 март догодина и досега има подадени около 1000 заявления.
С реализацията на втория проект ще се подменят уредите на още около 2000 домакинства, като в него са включени и термопомпи.
Инж. Моллов уточни, че около 80 % от подадените заявления са от град Смолян, а останалите са от селата в община Смолян.
Снимки: Община Смолян