Любопитно за гората: Здравословното влияние на горския въздух
Изпълнителната агенция по горите продължава интересната рубрика “Любопитно за гората”.
Защо е толкова хубаво да си навън в гората?
Всеки знае, че прекарвайки известно време на слънце и сред зеленината на гората се чувства по-спокоен и изпълнен с положителна енергия. Има безброй научни обяснения защо природата действа благотворно на човешкото тяло и едно от тях са фитонцидите.
Фитонцидите са летливи органични съединения. В резултат на растежа на растенията и дърветата и протичащите в тях естествени процеси на обмяна на веществата се отделят естествени растителни и етерични масла, в които се съдържат фитонциди.
Тези съединения придават на дървета като боровете, смърчовете, кедрите и растения като лавандулата тяхната отличителна миризма и обикновено са основните съставки на етеричните масла, които те произвеждат.
Хубаво е да се знае, че дърветата и растенията произвеждат и отделят по-големи количества фитонциди при по-топло време.
Растителните фитонциди имат противогъбични, антимикробни и антибактериални свойства, като помагат на растенията в борбата им срещу нападения от вредни микроби, бактерии или срещу изяждане от насекоми и животни.
Някои наблюдения сочат, че фитонцидите са част от система, чрез която дърветата комуникират помежду си. Когато едно дърво бъде нападнато от тревопасни животни, насекоми или други вредители, то може да започне да отделя повишено количество фитонциди, предупреждавайки другите дървета също да произвеждат повече (най-често в кората си) и по този начин да се опитат да отблъснат опасността.
Тези летливи органични съединения са полезни не само за растенията, но и за хората. Дишането на въздух богат на фитонциди, е доказано, че има безброй ползи за човешкото здраве: засилва активността на имунната система, като увеличава производството на защитни клетки при хората, които са насочени срещу вируси и други заболявания; има противовъзпалителен ефект; понижава нивата на кръвната захар. Фитонцидите могат да помогнат при депресия, тревожност, подобряват съня.
Проучванията показват, че дори само гледането на дърветата осигурява тези успокояващи ефекти, но фитонцидите могат да ги усилят значително.
Фитонцидите са широко разпространени, като в големи количества са установени в чесъна, лука, копривата, ореховите листа, цитрусовите плодове, дивия божур, люляка, лавандулата и особено много в листата на евкалиптовите, дъбовите, липовите и иглолистните дървета (бор, ела, смърч, кедър, мура и т.н.), в пъпките на тополата и бялата акация.
Лечебните извлеци и екстракти от листата и плодовете на много растения имат бактерицидно, противовирусно и противогнилостно действие, благодарение на фитонцидите.
От дивите плодове такова действие имат: хвойната, боровинките, бъзът, конският кестен, обвивката на ореха, киселицата, трънката, дрянът и др., с което от една страна се обяснява тяхната дълготрайност, а от друга – широкото им използване от народната медицина като ефикасно лечебно средство при редица заболявания.
Така че следващия път, когато сте навън в гората, поспрете за момент, за да поемете няколко дълбоки вдишвания през носа си и да усетите естествените миризми на горския въздух.
Не забравяйте, че дори пет минути около дърветата могат да подобрят здравето Ви!