Набезите на мечки в Смолянско се увеличават преди зимата
52 нападения на мечки върху селскостопанско имущество или домашни животни са регистрирани само за месец септември, сочат данните на Регионалната инспекция по околна среда и водите в Смолян.
С настъпването на есента мечките са станали значително по-активни спрямо август, когато регистрираните нападения са били значително по-малко.
Щети от мечки: Причини, предпазни мерки и обезщетения
На територията на Община Смолян има три щети в землището на село Арда, по две в селата Горна Арда, Могилица, Чокманово, Мугла, Турян и Широка лъка, а по една в селата Билянска, Чеплетен, Сивино, Славейно, Левочево, Гела и Требище, както и една щета в Смолян.
В Община Баните най-много са нанесените щети в село Глогино – 5, а по една са те в селата Давидково, Планинско, Сливка, Вълчан дол и Босилково. В община Девин, най-много са сигналите за щети в града – 5, три са те в Осиково, две в Грохотно и един в Беден.
Регистрирани са по една щета в чепеларското село Павелско и в боринското село Ягодина. Две са щетите в доспатското село Любча.
В Община Златоград има сигнали за мечи нападения едно в село Долен, две в Аламовци и едно в град Златоград. При проверките е установено, че всички щети са нанесени от кафява мечка.
Всички постъпили сигнали се проверяват своевременно, дори и през почивни дни, като за всички доказани щети, от РИОСВ – Смолян се изготвят предложения за обезщетяване на собствениците.
Като превантивни мерки за недопускане на нападения от мечки над селскостопанско имущество, еко инспекцията съветва пашата да се извършва с пастир и кучета, нощуването на животните да е в масивни стопански сгради, да има ограждане с електрически огради, шумови и светлинни отблъскващи средства.