Кметът на Борино: Голямата ми цел е младите да останат в общината
Успяхме да асфалтираме голяма част от улиците в населените места, като до момента достигнахме 95% от уличната мрежа. Водопроводната мрежа за питейна вода е изцяло подменена във всички населени места на общината. Успоредно с това е построена и нова канализационна система.
Това заяви кметът на Община Борино Мустафа Караахмед в интервю пред вестник „Стандарт”.
През 2020 г. беше завършена и пречиствателната станция за отпадни води в с.Борино. Борино е едно от малките общини в страната с изцяло изграден воден цикъл. Това са основните инфраструктурни проблеми, които сме реализирали наред с много незначими.
В сферата на социалните услуги по Механизъм лична помощ са заети 29 лични асистенти, които обслужват 29 потребители. По Социалната услуга “Асистентска подкрепа” са назначени 30 социални асистента, обгрижващи 50-ма потребители, като се предоставят качествени социални услуги на нуждаещите се.
300 души ползват социалната услуга “Топъл обяд” и 2 лица с трайни увреждания са наети към Бюро по труда за период от 2 години.
– Регионалният министър Андрей Цеков обяви за свой основен приоритет децентрализацията на общините. Ще помогне ли тя на малките общини като Борино?
– Децентрализацията определено ще помогне на община Борино.
– Доволен ли сте от новия бюджет за 2023 г.?
– Да, в някаква степен сме доволни от бюджета за 2023 г., като определено може да се желае още.
– Голямата Ви амбиция е развитие на туризма, тъй като всяко от петте населени места в общината е посвоему притегателно за гости. С каква база за настаняване разполага Борино и на какво залагате за привличането на българи и чужденци?
– В общината имаме 31 обекта за настаняване, като от тях са 8 семейни хотели, 17 къщи за гости и 6 самостоятелни вили за селски туризъм. Общо местата за настаняване са 435. В момента са достатъчни, като има интерес и за ново строителство.
– Свързаността е големият проблем в Родопите – липсват скоростни пътища. В Родопите времето за път се измерва в часове, не в километри. Какви решения, свързани с инфраструктурата, очаквате от държавата?
– Пътната инфраструктура е сравнително добра, като сме ремонтирали по-голямата част от общинската пътна мрежа между населените места. Но републиканската мрежа е зле, вие пътувахте от Девин до Борино и видяхте колко зле е пътната настилка.
Ние тримата кметове на Девин, Борино и Доспат от няколко години настояваме да се ремонтира тази пътна отсечка от Девин до Доспат, като най-накрая се пристъпи към проектиране, като имаме уверение от държавата, че през 2024г. ще бъде изграден. През зимата се справяме със снега, досега не сме имали закъсали селища.
– Как успявате да задържите младите хора в Борино?
– За съжаление много млади хора напускат не само общината, но и целите Родопи. Стараем се, доколкото е възможно, да създадем всякакви условия за задържане на младите хора – изградили сме спортни площадки, обновихме детските градини и училища. Материално-техническата база е подновена.
В СУ “Никола Вапцаров” се подготвят специалисти с математика и информационни технологии. Общината не е в състояние сама да се справи с миграцията, тук трябва активно да се намеси и държавната власт.
Кметът на Борино посочи, че основните му управленски приоритети ще бъдат – доизграждане на инфраструктурата на общината, асфалтиране на останалата улична мрежа и пътя Тешел-Ягодина, да се довършат външните водопроводи на с. Буйново и с. Борино и разбира се да осигурим по-благоприятни условия за задържане на младите хора в общината.
Община Борино е много активна – изготвили сме проекти за поне 3 години напред за милиони левове, допълни Караахмед.
Снимка: Интернет