Премиерът в Пампорово: Дайте кредит на доверие на този кабинет

20 Jun, 2023

Министър-председателят на Република България акад. Николай Денков, който взе участие в Заключителната конференция за общински мандат 2019 – 2023 г., изрази искреното си уважение към кметовете на общини в страната и ги поздрави за успешния приключващ мандат.

Той го нарече „извънреден“, имайки предвид всички проблеми и кризи, с които той беше свързан.

„От 7 правителства, с които сте работили, аз съм участвал в 4, така че през повечето от кризите сме преминавали заедно и съвместно сме полагали усилия за тяхното преодоляване“, с деликатно чувство за хумор отбеляза премиерът. Той сподели за добрите си впечатления от работата с НСОРБ, докато беше министър в сферата на образованието.

Трябва да се отнасяме честно – да отчетем Вашата изключителна отговорност, разбирам колко много са и колко са тежки задълженията Ви, но в същото време бих искал да кажа, че единственият начин да се справите с отговорностите, а и централната власт също, е да работим заедно, да търсим най-адекватните решения и да се справяме заедно, подчерта министър-председателят. Той отбеляза, че един от най-големите препятствия пред напредъка на страната ни е неприлагането на принципа, записан върху сградата на Народното събрание „Съединението прави силата“.

Премиерът сподели впечатленията си от споделените от кметовете проблеми при посещение на засегнатите от проливните дъждове региони. Той припомни, че все още липсва яснота как и за какво са били разходвани между 500 и 700 млн. публични средства за превантивен ремонт на язовири. „Нито ремонтите са направени, нито парите са налице“, отбеляза министър-председателят. Има много такива примери. Поемам от името на централната власт критиката и самокритиката, че това не трябва да се случва, сподели акад. Денков.

Министър-председателят нееднократно подчерта в своето изказване пред кметовете на общини и председатели на общински съвети, че кабинетът, който той оглавява, е настроен към активен диалог с местната власт и се обърна към участниците в Заключителната конференция с апел да дадат нужния кредит на доверие на министрите, за да се убедят в добрите резултати, които могат да бъдат постигнати.

Основна тема в дискусията между премиера и кметовете беше ситуацията в Северозападна България. „Очаквам да си помогнем взаимно и вместо да търсим виновен, просто да няма следващ път“ – категоричен бе премиерът. Той подчерта, че в последните дни специализираната комисия по бедствия и аварии е реагирала значително по-бързо от досегашната практика. Премиерът изтъкна, че именно тази Комисия е структурата, която, събирайки десетки заявки от общините за превантивни дейности, би следвало да реагира адекватно и да поддържа систематичните усилия за превенция. Премиерът изрази увереност, че подходът в работата на комисията трябва да бъде променен. Водени са разговори с министъра на вътрешните работи и министъра на финансите и има готовност да бъде увеличен бюджетът за за по-голяма регулярност на превантивните дейности, подчерта академик Николай Денков.

„Подходът, който ще търсим, е да се поставят системно проблемите и своевременно да бъдат търсени техните решения за устойчиво развитие на общините“, подчерта Премиерът.

„Поредната стратегия за децентрализация е от 2015 г. и оттогава няма движение в тази посока. Защо? Най-вероятно, защото не е лесно и защото не се е състоял този диалог, за който говори и председателят на УС на НСОРБ. Местните власти познавате проблемите и решение може да бъде намерено“, подчерта премиер-министърът. Той увери, че финансовият министър Асен Василев е поел ангажимент тази така необходима съвместна дискусия да започне в контекста на обсъжданията за държавния бюджет и да бъдат въведени съответните законови изменения. Много често, дори и правилните решения, ако не бъдат комуникирани по правилния начин или не достатъчно бързо, могат да не бъдат приети от хората, предупреди акад. Денков и изрази надежда, че местната власт също ще даде своя принос за създаване на благоприятна среда за осъществяване на важните за държавата и общините приоритети.

Причината за липсата на финансова децентрализация е не само в липсата на желание, според премиера. Централната власт се опитва да държи всичко под контрол, смята той, но обърна внимание на факта, че разглежданите досега модели крият заплаха от увеличаване на неравенствата в отделните региони.

Министър-председателят представи официално пред кметовете и председатели на общински съвети от цялата страна параметрите, заложени в проекта на бюджет за 2023 г., който ще бъде внесен от правителството. Предвиден е ръст с повече от 24% на общия обем бюджетни взаимоотношения на общините с държавата. Почти 7 млрд. лв. ще бъдат насочени към общините. Увеличението е значително, но то ще компенсира само частично натрупаните през годините проблеми, подчерта премиерът Денков и обърна внимание, че важно условие е тези субсидии да бъдат правилно разпределени.

Инвестиционните проекти, подготвени през 2022 г. и финализирани от служебното правителство, са важна тема за общините в края на мандата. Средствата, нужни за тяхното приключване, са налице в бюджета, но ще бъдат разходвани спрямо напредъка в изпълнението на всеки отделен проект, посочи министър-председателят.

Подходът публичните средства да бъдат инвестирани по прозрачен начин ще бъде мултиплициран във всички сфери на управление. Бюджетните ресурси ще бъдат разходвани чрез фондове, по ясна методика, при прозрачни условия и равнопоставен достъп. Премиерът е убеден, че този подход ще повиши ефективността и ефикасността на разходваните средства.

Във връзка с внесените промени в закона за достъп до обществена информация, министър-председателят изрази позиция, че мерките за прекратяване на злоупотребата с право за достъп до информация не трябва да рефлектират върху прозрачността на функционирането на публичните власти.

Премиерът споделя изразеното от председателя на УС на НСОРБ Даниел Панов мнение, че законодателството, свързано с Плана за възстановяване и устойчивост, не само са твърде закъснели, но и са с недостатъчно качество. Акад. Денков сподели и своите притеснения във връзка с разработването и прилагането на териториалните планове, от което държавата губи милиони.

Аз следвам принципа „ако искаш да те уважават, научи се да уважаваш и ти“. Чух Вашия призив, молбата ми е да чувате и Вие какво казва правителството.

Mihalkovo

Подобни

Избори 2024

Новини от региона

туризъм

спорт

култура