502 деца и семейства се възползваха от услугите в проекта “Бъдеще за децата на Община Смолян”
Проведе се закриваща пресконференция по проект „Бъдеще за децата в Община Смолян“, Административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № BG05SFPR002-2.003-0094-C01. Приоритет 2 „Социално включване и равни възможности“.
Процедура чрез подбор на проекти BG05SFPR002-2.003 „Бъдеще за децата“, Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс. Услугите по проекта стартираха на 2 октомври 2023 г. и се предоставиха за срок от 18 месеца или до 31 март 2025 г.
От услугите, предоставяни по проекта са се възползвали 502 деца и семейства при заложен индикатор – 360 деца. Общата му стойност е в размер е 382 059.73 лева.
“Това са едни от най-важните социални услуги, защото са насочени към превенция на увреждания и дефицитите в най-ранна детска възраст на деца до 7 години. Колкото по-рано се помогне, толкова по-голям е ефектът от всичко това, което ще се случи в последствие“. Това заяви секретарят на Община Смолян Момчил Николов, който е и ръководител на проекта.
Той уточни, че са направени постъпки дейностите да продължат като държавно-делегирани и отбеляза, че има уверение от Агенция “Социално подпомагане“, че в най-кратки срокове услугата за децата ще продължи.
Подробности за реализацията на този значим социален проект представи пред медиите и координаторът му Таня Костадинова.
Целева група са деца до 7 г. в нужда и техните семейства. Включително и деца с увреждания и такива от маргинализирани групи, като ромите. Служителите, предоставящи социални и интегрирано здравно-социални услуги.
Проектните дейности бяха насочени към подобряване качеството на живот и предотвратяване риска от социално изключване, осигуряване на социална закрила и намаляване негативните тенденции, свързани с детската бедност и социалната изолация за деца до 7 години и техните семейства. Услугите са: семейно консултиране и подкрепа; здравна консултация за деца; формиране и развитие на родителски умения; ранна интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието и специална педагогическа подкрепа; предоставяне на социалната услуга от екип от специалисти, включващи рехабилитатор, логопед, педиатър, психолог, социален работник и специален педагог.
Главна цел на проекта е предоставяне на социални и интегрирани здравно-социални услуги, включително в домашна среда, както и други видове консултативна подкрепа с цел превенция на рисковете от изоставяне на детето, намаляване на негативните тенденции, свързани с детската бедност, както и подобряване качеството на живот.
Специфичните цели на проекта са:
1. Подобряване достъпа на деца в ранна детска възраст, включително с увреждания до качествени социални и интегрирани здравно-социални услуги и създаване на предпоставки за успешно интегриране в образователната система;
2. Подобряване качеството на живот, намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване;
3. Повишаване капацитета на родителите чрез формиране на родителски умения и подобряване на семейната среда;
4. Повишаване на здравната култура и информираността на маргинализираните общности по отношение на профилактика на заболявания, имунизационния календар, проследяване на бременност, ранно детско развитие;
5. Повишаване и надграждане на уменията на специалистите за работа с децата и техните семейства.
От услугата „Семейно консултиране и подкрепа“ са се възползвали 57 деца и техните семейства, с които се работи в насока повишаване на готовността и мотивацията на потребителите за включване в образователната система, успешна социализация и интеграция на маргинализираните групи и др. Към услугата бяха ангажирани социален работник, медиатор, психолог, медицинска сестра, акушер – гинеколог и акушерка.
От услугата „Здравна консултация за деца“ са се възползвали 332 деца, които са преминали консултация с педиатър и стоматолог за проследяване на здравословното им състояние. Към услугата са ангажирани педиатър, стоматолог и медицинска сестра.
От услугата „Формиране и развитие на родителски умения“ са се възползвали 62 деца и техните семейства, с които се работи в насока формиране на пълноценна родителска грижа и умения за разпознаване и задоволяване на потребностите на децата в етапа на ранното детско развитие.
Към услугата са ангажирани социален работник, медиатор, психолог, медицинска сестра, акушер – гинеколог и акушерка.
От услугата „Семейно консултиране и подкрепа“ са се възползвали 57 деца и техните семейства, с които се работи в насока повишаване на готовността и мотивацията на потребителите за включване в образователната система, успешна социализация и интеграция на маргинализираните групи, семейно планиране и др
Другите услуги по проекта са „Здравна консултация за деца, „Формиране и развитие на родителски умения“, „Ранна интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието и специална педагогическа подкрепа“ , „Ранна интервенция за деца с увреждания и затруднения в развитието и специална педагогическа подкрепа“ , „Допълнителна подготовка за равен старт в училище“, „Допълнителна подготовка за равен старт в училище“.
Дейностите се осъществиха в СУ „Св.Св. Кирил и Методий“, гр.Смолян, където педагог и медиатор осигуриха целодневни занимания и грижа за децата, подготвяйки ги за предстоящото училищно образование.
Бяха организирани кратки екскурзии до различни културни и природни забележителности в рамките на града.
За всяко дете бе осигурен обяд и комплект учебни помагала, а при приключване на Лятното училище на децата бяха връчени удостоверения за успешно завършване и подаръци.
Услугите по проекта, бяха напълно безплатни, като освен консултативна подкрепа се предоставя и помощ в натура на нуждаещите се семейства, във вид на бебешки храни, дрешки, памперси и други хигиенни консумативи за деца и бебета.
