Въздухът в Смолян става все по-чист с намаляването на горенето на дърва

14 Apr, 2025

Във връзка с изпълнение изискванията на Европейското и Националното законодателство в областта на опазване чистотата на атмосферния въздух на територията на община Смолян функционира автоматична измервателна станции (АИС) фини прахови частици – ФПЧ10 (с големина на частиците под 10 микрона).

С решение № 418 от 21.01.2021 г. на Общински съвет Смолян е приета Програмата за намаляване нивата фини прахови частици /ФПЧ10/ и достигане на утвърдените норми за качеството на атмосферния въздух на Община Смолян с цел намаляване нивата на замърсителите на въздуха и достигане на нормите за ФПЧ10 в периода 2021-2025 г.

През 2024 г. са извършени 339 средно дневни измервания на ФПЧ10 от които наднормените стойности са 12 броя, като на 01.01.2024 г. е измерена максимална стойност от 83,65 mg/m3.

При анализ на резултатите за 2024 г. е видно, че през топлите пролетни и летни месеци, без отопление, средномесечната концентрация на фините прахови частици е в норма.

Наблюдава се тенденция по намаляване на средногодишната концентрация на ФПЧ10 като през 2024 г. е със стойност 20,16 mg/m3,в сравнение 2023 г. е със стойност 28,47 mg/m3, 2022г. е със стойност 31.32 mg/m3 и 2021г. – 32.04 mg/m3.

За сравнение през 2023 г. при 360 измервания са отчетени 34 превишения.

Използваните данни в Отчет за 2024 г. на Програмата за намаляване нивата на фини прахови частиции /ФПЧ10/ и достигане на утвърдени норми за качеството на атмосферния въздух на Община Смолян и Плана за действие към нея за периода 2021-2025 г. са от Автоматична измервателна станция, разположена ул. „Полк. Дичо Петров“ №3, /Регионална библиотека „Николай Вранчев“/ преди валидиране от страна на РИОСВ-Смолян.

Направен е преглед на различните норми, алармени прагове (AП) и допустими отклонения (ДО) за замърсителите съгл. Наредба № 12 от 15 юли 2010 г. за норми за серен диоксид, азотен диоксид, фини прахови частици, олово, бензен, въглероден оксид и озон в атмосферния въздух и Директива 1999/30/EC.

През 2024 г. са отчетени 12 броя превишавания на наднормените стойности на ФПЧ10, като същите са регистрирани през месеците януари – 7 броя, февруари – 1 брой, март – 2 броя и април – 2 броя.

Забелязва се тенденция по намаляване на средногодишната концентрация на ФПЧ10, през отчетната година същата е 20,16 mg/m3 .

Над 90% от годишните наднормени стойности на ФПЧ10 са през зимните месеци. Тези годишни стойности утежняват много като средногодишните концентрации на ФПЧ10, така също и допустимия брой превишения за една година.

Най – голям източник на емисии на ФПЧ10 в гр. Смолян е битовото отопление, следвано от емисиите от транспорта. Обществените сгради формират малък дял от емисии.

Въпреки значителното намаляване на емисиите от производството на електрическа енергия и промишлеността, проучванията, извършени от СИЦ и IIASA за целите на Национална програма за подобряване качеството на атмосферния въздух 2018 – 2024 г., показват, че те може да оказват влияние върху качеството на въздуха в региона до някаква степен.

Част от причините за повишаване на броя на дните с превишения на среднодневната норма през месеците без особени количества валежи, са извършване на строително ремонтни дейности на ВиК инфраструктурата в гр. Смолян по проект „Интегриран воден проект на агломерация на гр. Смолян“ и трансграничен пренос на ФПЧ10 .

Оценка и наличие на неблагоприятни метеорологични условия в град Смолян

  • района се характеризира с ниска скорост на вятъра;
  • Средната месечна стойност на вятъра остава сравнително постоянна през годината, като в около 99 % от случаите с вятър тя се изменя в интервала 0-1.49 м/сек. Скорости над 10 м/сек. се наблюдават в 1 % от случаите, а над 20 м/сек. – много рядко (около 3%);
  • наличие на инверсия;
  • зимата продължава повече от 150 календарни дни;
  • терасовидно разположение на сградите/ съответно източниците на емисии/ стъпаловидно разположение на града, непрекъснати редове от многоетажни сгради по двете страни на улиците и в сравнително тясно долинно разширение.

Най – неблагоприятно за самопречистването на атмосферния въздух е тихото време и слабите ветрове със скорост от 0 до 2 м/сек. В гр. Смолян процентът на тихото време средно за годината е 99%.

В заключение може да се каже, че характера на релефа, продължителното безветрие, сравнително високата влажност на въздуха обуславят ниската самопречиствателна способност на атмосферата в района и създават предпоставки за трайно замърсяване на въздуха.

Анализът на резултатите показва, че битовото отопление е определящия фактор за замърсяването на атмосферния въздух в община Смолян.

По-високите стойности на ФПЧ10 са през месеците на отоплителния сезон. Останалите превишения на ФПЧ10 имат инцидентен характер и са в резултат на кумулативното влияние на сухо и ветровито време, неорганизирани емисии от градския транспорт, ремонтни дейности и трансграничен пренос.

За подобряване качеството на атмосферния въздух в община Смолян се изпълняват следните мерки:

  • Намаляване на емисиите от бита (отопление) – Община Смолян е бенефициент по процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № BG16FFPR002-5.001 „За по чист въздух!“ по приоритет 5 „Въздух“ и кандидатства с проект „Мерки за подобряване качеството на атмосферния въздух – фаза 2“.

Целта на проекта е да допринесе за подобряване качеството на атмосферния въздух (КАВ) чрез намаляване на наднормените стойности на фини прахови частици (ФПЧ10) на територията на общината.

Предвижда се подмяната на неефективните отоплителни устройства изгарящи дърва и въглища на минимум 2000 домакинства, в т.ч. доставка и монтаж на нови екологосъобразни отоплителни устройства (уреди/системи) за битово отопление, като уреди използващи като гориво електричество (климатици, термопомпи, фотоволтаици) и уреди на пелети.

  • Намаляване емисиите от транспорта – въведен е оптимизиран график на обществения транспорт в най-натоварените артерии и кръстовища и подобряване организацията на движение на МПС; актуализация на плановете за ремонт и превантивна поддръжка на уличната настилка; хигиенно поддържане на уличната мрежа;

В плана на ОПУ Смолян за зимно поддържане е заложено изискване зимното почистване на републиканските пътища, разположени в регулацията на гр. Смолян, да бъде с ниво «А» на поддържане, с което трябва да бъде съобразен изборът на средствата за поддържане.

Съгласно Наредба №РД-02-20-19 от 11.2012 г. за поддържане и текущ ремонт на пътищата, издадена от министъра на регионалното развитие и благоустройството, обн. ДВ, бр.91 от 20.11.2012 г., в сила от 20.11.2012 г., изм. ДВ, бр.95 от 4.12.2012 г., на републикански пътища с ниво на зимно поддържане «А» приоритетно се прилага обработка с химически вещества за стопяване на снега и леда;

  • Поддържане и развитие на зелената система – изграждане на зелен пояс, абсорбиращ прахови емисии около най-натоварените артерии и кръстовища. Община Смолян има одобрена концепция BG16FFPR002-5.008 „Зелени мерки в градска среда за по-чист въздух в Смолян“.

Същата е насочена към подобряване на качеството на атмосферния въздух (КАВ) чрез прилагане на зелени мерки и реализацията на проекти, посочени в Общинската програма за КАВ.

Съгласно обявената процедура, част от допустимите дейности по озеленяване с дървесни и храстови видове, както и затревяване, са по протежение на натоварени градски улици/булеварди, открити училищни площи – общинска собственост; на територията на детски градини (общинска собственост); обществени публични пространства с отворен достъп – общинска собственост, определени за зелени площи (включително градски паркове, градини и междублокови пространства); обекти, попадащи в урегулирани поземлени имоти с друго предназначение, които са общинска собственост и е предвидено не по-малко от 50% за озеленяване; инвестиции в терени/обекти публична общинска собственост за изграждането на зелени покриви, зелени спирки, зелени огради и включително интелигентни/иновационни зелени решения с принос към намаляване на вторичното разпрашаване, като демонстрационна част от проекта.

Mihalkovo

Подобни

Новини от региона

туризъм

спорт

култура