Община Смолян въвежда програма за намаляване на риска от бедствия
Общинският съвет в Смолян ще гласува приемането на готовата Общинска програма за намаляване на риска от бедствия по предложение от кмета Николай Мелемов.
Цялата програма на Община Смолян за намаляване на риска от бедствия може да намерите и видите ТУК.
На основание чл. 6 д от Закона за защита при бедствия (ЗЗБ) и в изпълнение на указанията на Съвета за намаляване риска от бедствия към Министерския съвет на Република България, изготвени на основание чл. 6 а, ал. 3 от Закона за защита при бедствия, е разработена Общинска програма за намаляване риска от бедствия (ОбщПНРБ) на община Смолян.
Общинската програма за намаляване на риска от бедствия има за цел да подпомогне осигуряването на цялостен и интегриран подход към управлението на риска и постигането на устойчивост при бедствия.
В основата на това е гарантирането на добра координация между отделните заинтересовани страни, недопускане на дублирането на дейности и ресурси, приоритизирането на инвестициите за намаляване на риска от бедствия, като се отчита негативното въздействие на рисковете, установените пропуски в капацитета на съответните институции, ефективността и ефикасността на мерките и въздействието на промените в климата.
Настоящата програма взема предвид идентифицираните значими рискове и определените приоритети за управлението им в Общинския план за защита при бедствия, както и нововъзникващи рискове в резултат на развитието на територията на областта.
Тя следва да подпомогне изпълнението и на стратегическите цели от Националната стратегия за намаляване риска от бедствия 2018-2030 г., като отчита необходимостта планираните дейности да бъдат ефективни, съгласувани, ресурсно осигурени и да следват въведения на национално ниво подход, адресиращ всички опасности.
Общинската програма съдържа оперативни цели и дейности за реализиране на оперативните цели определени в Националната програма за намаляване на риска от бедствия, както и дейности за реализиране на оперативните цели на общинско ниво.
Общинската програмата има за цел да определи дългосрочните приоритети за действие за намаляване на риска от бедствия и да подпомогне изпълнението на мерките за тяхното осъществяване на територията на Община Смолян. Програмата ще спомогне за изграждане на система от мерки, чрез дългосрочно планиране.
Общинската програма ще спомогне за систематизиране на подхода за намаляване на съществуващите рискове и недопускане възникването на нови, повишаване на готовността и способностите за реагиране и бързото възстановяване след бедствия, при спазване на принципа „да изградим отново, но по-добре“.
В предстоящите десетилетия се очаква промените в климата да доведат до нарастване на честотата и мащаба на бедствията.
България се намира в един от регионите, които са особено уязвими към изменението на климата (предимно чрез повишаване на температурата и интензивни валежи) и от нарастващата честота на свързаните с изменението на климата екстремни събития като суши и наводнения. Рисковете, причинени от събития, свързани с изменението на климата, могат да доведат до загуба на човешки живот или да причинят значителни щети, засягащи икономическия растеж и просперитета, както на национално, така и на областно и общинско равнище.
Най-често срещаните хидрометеорологични и природни бедствия са: екстремни валежи и температури, бури, наводнения, горски пожари, свлачища и суша. Броят на смъртните случаи и жертвите, дължащи се на природни бедствия, е значителен, което показва уязвимост към метеорологичните условия и климата.
Очаква се всички сектори на икономиката да бъдат засегнати от прогнозираните промени. Тези промени ще засегнат допълнително обществото и неговите граждани, както и икономиката като цяло.
Поради тази причина и поради сложността и обхвата на бедствията е необходимо обединяване на усилията на всички отговорни институции и активното им включване в дейностите за намаляване на риска от бедствия, като се очаква това да доведе до значително намаляване на човешки, социални, икономически и природни щети и загуби.
Разработената програма ще спомогне за осигуряването на цялостен, всеобхватен и интегриран подход към управлението на риска и постигане на устойчивост при бедствия, както и намаляването на причинените щети и загуби.
Предвидените мероприятия и дейности ще допринесат за:
- Намаляване уязвимостта на населението от бедствия;
- Подобряване на координацията и ефикасността при реализиране на дейностите за намаляване на риска от бедствия;
- Инвестиране на средства в дейности за намаляване на риска от бедствия;
- Подобряване споделянето на информация и данни за риска от бедствия;
- Използване на публично-частно партньорство за постигане на по-добри резултати в областта на намаляване на риска от бедствия;
- Повишаване използването на иновации и технологии в областта на намаляване на риска от бедствия.
- Приобщаване на множество заинтересовани страни в процеса по намаляване на риска от бедствия, с което да се постигнат повече ползи за населението и бизнеса в общината.
Успехът от реализирането на програмата зависи от компетентността и капацитета на съответните органи на изпълнителната власт, които посредством областните и общинските съвети за намаляване риска от бедствия, развиват и поддържат местно установени процеси и цели за развитие, включващи политиките за намаляване риска от бедствия и адаптиране към промените в климата.
Това изисква познания за промяната на рисковете, изготвяне на нови оценки и сценарии за реализиране на даден риск, включително отчитайки каскадните ефекти, както и даване на предложения за промяна в правната рамка в сътрудничество с участници, особено тези изложени на риск.
Бедствията имат значителен ефект върху социалното и икономическо състояние на обществото, поради това намаляването на причинените от тях щети и загуби е жизненоважен компонент на усилията за осигуряване на сигурност и просперитет в община Смолян.
Затова реализирането на Общинската програма за намаляване на риска от бедствия се фокусира, но не се ограничава до:
- Намаляване уязвимостта на населението от бедствия;
- Подобряване на координацията и ефикасността при реализиране на дейностите за намаляване на риска от бедствия и недопускане дублиране на дейности;
- Повишаване на инвестираните средства в дейности за намаляване на риска от бедствия;
- Подобряване на споделянето на информация и данни за риска от бедствия;
- Използване на публично-частно партньорство за постигане на по-добри резултати в сферата на намаляване на риска от бедствия;
- Повишаване използването на иновации и технологии в областта на намаляване на риска от бедствия.
При разработването на Общинската програма са следвани основните принципи, посочени в Указанията за разработването и изпълнението на областни и общински програми за намаляване на риска от бедствия, а именно:
- Подход адресиращ всички опасности;
- Вземане предвид на нововъзникващи в резултат на развитие на територията рискове и промените в климата;
- Ангажираност от страна на институциите и в рамките на Областния и Общинските съвети за намаляване риска от бедствия;
- Ангажиране на обществото в процесите по намаляване риска от бедствия;
- Съгласуваност на планираните дейности и интегрирането им в отделните сектори.
За реализиране на горепосочените принципи е необходимо изграждането и на нужния капацитет за справяне, което се отнася до това способностите на хората, организациите и системите, използвайки наличните ресурси и умения да управляват неблагоприятни условия, риск или бедствия.
