Кметът на Чепеларе Боран Хаджиев разговаря очи в очи с министъра на туризма
Работещите в туристическия бранш са лицето, което посреща гостите на дестинациите. Заедно с общините, те са основните инвеститори на локално ниво – не само в инфраструктура и по-качествени услуги, но и в по-доброто преживяване на туристите.
Това заяви кметът на община Чепеларе и представител на НСОРБ в Националния съвет по туризъм (НСТ) Боран Хаджиев по време на заседанието на Консултативния орган на 14 април.
В събитието участваха още министърът на туризма Мирослав Боршош и неговите заместници – Ирена Георгиева и Павлин Петров, председателят на Парламентарната комисия по туризъм Танер Али, представители на изпълнителната власт, на ръководства на ОУТР в страната, на браншовите организации и експерти в туризма.
В обръщането си към членовете на Съвета Боран Хаджиев добави, че Общините правят всичко необходимо да са коректен партньор на бизнеса по места и да улесняват неговата задача, водени от общата цел – представянето на добрия облик на Дестинация България.
Затова и общинските бюджети за туризъм се съгласуват с бизнеса, за да може средствата да бъдат инвестирани оптимално ефективно, заяви кметът и даде пример с опита на Община Чепеларе при развитието на курорта от национално значение – Пампорово. Общият устройствен план на Общината понякога затруднява и забавя инвестициите, а реализирането на инфраструктурните проекти за планинските курорти са специфични – изграждането на лифтови съоръжения, писти и др. изисква време.
Боран Хаджиев акцентира още върху необходимостта да бъдат направени законодателни промени във връзка с изграждането, стопанисването и статута на пистите в ски зоните на к.к. Пампорово, Мечи чал и Чепеларе, изграждането на инфраструктурата и достъпността на туристическите обекти.
„Съгласни сме, че проблемите в сектора са общи – липса на целенасочена реклама, необходимост от ефективна стратегия, обхващаща всички видове туризъм по периоди и ясно дефинирани задачи, „глад“ за кадри в сектора, недобре поддържана инфраструктура. Затова апелирам всички тези предизвикателства да залегнат в бъдещия стратегически документ, както и обсъждането на ефикасни и устойчиви законодателни инициативи“, каза още кметът на Чепеларе.
„Местните власти понякога са по-важни от държавата – вие посрещате на първа линия всички предизвикателства в сектора, знаете местните проблеми. Общините често нямат необходимите ресурси и специалисти, за да реализират своя туристически потенциал, затова фокус в работата на екипа на МТ ще бъде регионалната реклама за постигане на устойчиво развитие на туризма“, заяви министър Боршош и добави, че е необходима стриктна координация между местна и централна власт.
В рамките на заседанието беше представен и анализ на резултатите в сектора от 2024 г. Докладът потвърждава, че България все още не е възстановила позициите си спрямо 2019 г., особено в сегмента на входящия туризъм. Около 50% от областите в страната са се възстановили до нивата отпреди пандемията.
Сред пазарите с висок ръст се откроява Румъния, докато на други ключови пазари, като Обединеното кралство и Германия, има отчетлив спад. Беше посочено, че лятото се очертава като силно, но основният въпрос остава, колко дълъг ще бъде сезонът и как може да бъде удължен чрез събития и целенасочени кампании.
По време на заседанието бяха обсъдени конкретни предизвикателства пред сектора, сред които липсата на работна ръка, издаването на визи за туристи и сезонни работници, както и нуждата от удължаване на туристическите сезони. Подчертано беше, че успехът в справянето с тези проблеми зависи от координирани усилия между институциите, законодателната, местната власт и туристическия бизнес. „Само с добри взаимоотношения може да постигнем добър резултат. Без общи усилия няма как да започнем да работим“, допълни още министърът.
Акцент в дискусията бяха и необходимите законодателни промени. Според министъра, състоянието на сектора е добро, но в него има сериозни натрупани слабости, които могат да бъдат преодолени с ясен хоризонт и воля. Като спешна бе определена работата по измененията в Закона за туризма, създаването на гаранционен фонд за защита на потребителите, въвеждането на регулация за краткосрочното отдаване под наем, статута на националните курорти и др.
Министърът посочи, че Националният съвет по туризъм ще бъде активен инструмент за формиране на проактивна политика.
„Целта ни е да погледнем напред и да изградим устойчив модел. Туризмът повече няма да бъде сектор на оцеляване, а източник на национално самочувствие и модерна свързаност“, каза още Мирослав Боршош.
В разговор с Боран Хаджиев, министърът на туризма Мирослав Боршош потвърди, че община Чепеларе ще бъде домакин на официалното откриване на летния сезон, предвидено за 1 юни 2025 г.
