Моноспектакълът „Една българка“ по разказ на Иван Вазов гостува в Смолян
На 26 март в Зала 1 на РДТ „Николай Хайтов“ в Смолян ще бъде представен емоционалният спектакъл – урок по едноименния разказ на Иван Вазов – „Една Българка“.
Представянето му в областния град се осъществява с подкрепата на Община Смолян. Моноспектакълът „Една българка“ ще започне в 15.00 часа и е насочен към широката театрална аудитория със специален фокус върху ученици от 7-те класове, изучаващи едноименното произведение на Вазов.
Актрисата Снежина Петрова влиза в ролята на учителка по литература, за да представи своята артистична версия за един вълнуващ урок по разказа на Вазов.
Един спектакъл-урок, но от тези, които помниш цял живот. Спектакъл-преживяване за малки и големи. За 65 минути актрисата Снежина Петрова ни превежда през литературния шедьовър „Една българка“ като изиграва повече от 20 персонажа, докато ни разказва, показва, коментира, припомня, сравнява, иронизира, възпява, припява, изпява и анализира – историята, фактите, героите, теоретиците, образователната система… „Тя успя да ни раздвижи, да ни разсмее и да ни разплаче.“.
Спектакълът е отличен с Награда за цялостен спектакъл и Награда за авторска музика на театралния фестивал „Нова българска драма” в Шумен през 2022 г.
„Една българка“ е важен тематичен акцент в Националното външно оценяване след 7 клас.
Театърът може да послужи като надграждащ образованието инструмент, който среща най-младата публика с алтернативни гледни точки, провокира диалог и подпомага усвояването на литературния материал през различни интерактивни медии, каквито са съвременните театрални и визуални форми.
За една нощ баба Илийца раздвижва целия свят, за да изпълни човешкия си дълг. Възможно ли е това да стане норма, а не изключение.
Възможно ли е, докато изучаваме един разказ, да придобиваме знания в най-различни научни области и има ли бъдеще един подобен подход в съвременното образование. За робството като личен избор, като вътрешно състояние.
Консултанти на спектакъла са проф. Михаил Неделчев, Биляна Курташева и екип от експерти в образователния модул на проекта: проф. Албена Хранова, проф. Клео Протохристова, проф. Миглена Николчина, д-р Николета Пътова, проф. Виолета Дечева, проф. Веселин Методиев, д-р Георги Гочев, проф. Пламен Бочков, д-р Азиз Таш и д-р Румен Петров.
Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ и СП „Култура“, в партньорство с Нов български университет и Театър „Азарян“, НДК.
Билети чрез заявка на телефони 0895712203 и 0894480744.
