Министър Вълчев: Демографският проблем е голямото предизвикателство в област Смолян
Демографският проблем е голямото предизвикателство за образователната система в област Смолян. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на среща с директори на училища и преподаватели в Смолян.
Министър Вълчев заяви пред педагозите, че министерството ще подкрепя максимално всички училища, дори и малко деца да останат, а защитените училища са пример за това.
Продължаваме да подкрепяме всяко едно училище, нямаме желание да режем паралелки, допълни образователният министър.
В срещата участваха народният представител д-р Красимир Събев, областният управител Захари Сираков, заместниците му Красимир Даскалов и Андриян Петров, началникът на РУО-Смолян Никола Запрянов, експерти в сферата на образованието, представители на медиите.
Вълчев обясни пред училищните директори, че ще се направи своеобразен експеримент като са ограничи пълняемостта (на паралелките). Нямаме право да намаляваме повече професионални паралелки и професионално образование, всички профили и професии са важни, заяви Красимир Вълчев.
Просветният министър припомни, че през последните години в образователната ни система има залитане към чуждите езици.
Десетилетия наред в българската система на гимназиалното образование се увеличаваше езиковият профил, увеличаваха се паралелките с интензивно и разширено изучаване на език и се съкращаваха професионалните паралелки, допълни министърът.
Смолянска област е с добри образователни резултати, с добра образователна и социална среда, посочи министърът.
Според него основният проблем в региона е извън системата на образование и е свързан с демографското намаление. Ако искаме дългосрочно да задържим повече деца в страната, трябва да имаме високодоходни работни места, смята министър Вълчев.
Той посочи данни, че през последните 10 години много повече програмисти са влезли в България, отколкото са напуснали страната. Това потвърждава тезата, според министъра, че трябва да се работи дългосрочно за това да има повече по-високодоходни работни места.
Министър Вълчев сподели още, че се предвижда значително увеличение на часовете по природни науки и математика и с над 20% повече часове по български език и литература в гимназиален етап, според подготвяна промяна в учебния план.
