Кметът на Доспат: Общината се развива с бързи темпове

17 Mar, 2025

Уважаеми жители на община Доспат,

понеже някои лица ме призовават да им дам обяснение по някои случаи, смятам да им дам такива, за да знаят, че нито се крием , нито сме непрозрачни.

По въпроса за Баба Айше. Тя изработва ПУП, с който се придава част от уличната регулация към нейния имот. ПУП-а е одобрен със Заповед на кмета № К-419/18.06.2021 г. Същата заповед обаче не е влезнала в сила, което означава, че той представлява само „един лист хартия“. Този факт е потвърден от съда при другото дело.

Въпреки това, по една или друга причина е издадена нова Заповед на кмета № К-419-1/15.07.2021 г., с която се отменя предходната заповед. Именно тя, новата заповед № К-419-1 е обжалвана пред Върховен административен съд, който постановява, че същата се отменя. Това обаче не означава, че изработения ПУП е валиден.

Напротив, не е, именно защото първата Заповед № К-419/18.06.2021 г. , с която се одобрява ПУП-а на Илязови, не е влизала в сила никога. По този начин, частта от улицата не е предадена към имота, а извършеното строителство в тази не предадена част е незаконно.

В другото дело Върховния административен съд се е произнесъл, че извършеното от Баба Айше строителство е незаконно. Това решение е влязло в сила и не подлежи на промяна, отмяна и т.н. Прилагам и самото Решение.

Казано по-просто, отмяната на въпросната заповед от съда, няма нищо общо с незаконното строителство. То си остава незаконно и съответно никой не дължи нищо на сем. Илязови, още повече възстановяване на съборените сгради. Фанфарите са излишни.

Относно другите техни писания за финансовото състояние на общината.

Същите тези лица от години твърдят, че общината ще фалира, защото не се управлява добре.

Да, ама не. Общината не е фалирала и няма да фалира. Още със стъпването си в длъжност през 2015 г. подробно запознах обществеността с финансовото състояние на общината и това, че задълженията тогава възлизаха на около 8,5 млн. лв. Именно заради тези задължения сега са ни запорирани сметките.

Но за разлика от тогава, същите сега са намалели с приблизително 2,5 млн. лв. Та тези писатели, ако разбираха от финанси нямаше да фалират бизнесите на техните бащи и дядовци, поднесен им наготово. За такива хора, народа е измислил едно хубаво прозвище – Готованци.

Сметките на общината били запорирани от ЧСИ, както и някои общински имоти.

Да, сметките са ни запорирани, но общината функционира нормално. Населението по никакъв начин не го усеща това, а ние правим нужното.

Например, внесох редица предложения до Общински съвет, за вземане на решение за обявяване на земи, сгради, съоръжения, инвентар, МПС, оборудване и обзавеждане за публична общинска собственост.

По този начин тези активи са предпазени от запориране от ЧСИ и др. подобни институции, съответно и от продажба.

Едно от тези решения, отнасящо се до обявяване в публична общинска собственост на МПС беше обжалвано пред съда. Делото беше спечелено. Прилагам и това решение.

Т. е., обществения интерес е защитен, а общината както казах, функционира пълноценно и нормално. Също така инвестиции в инфраструктура и др. области си вървят и това е видно за всички. Благодарение на тях, общината се развива с бързи темпове.

Относно това, че ЧСИ-та са запорирали имоти на общината и ги продават за да погасят задълженията към кредиторите ни. Няма лошо. Ние редовно обявяваме за продажба общински имоти, но с изключение на ОПС-тата, другите не успяваме да реализираме.

Така трябва да кажа, че както при МПС-тата, обзавеждането и оборудването, по мое предложение, важните и ценни имоти също са обявени за публична собственост и не могат да се запорират и продават. ЧСИ-тата продават имоти, за които почти няма интерес, и се справят успешно. Успяват да ги продадат основно на кредиторите ни, като Агромах например.

През 2015г. , преди да стана кмет, те изпълниха проект за асфалтиране на улици по всички населени места, като преди това са обещали, че ще си осигурят финансирането. Нещо се е объркало и не са успели да си осигурят нужното финансиране.

Риска, който са поели е бил не добре обмислен. Това се доказа във времето. Обаче, щета понесе и Общината, защото заради тези стари задължения се дава възможност на разни дилетанти да се упражняват на тема финанси на мой гръб, при положение че нямам вина за формирането на тези задължения.

Но пък, ако погледнем от друга страна, народа още от 2015 г., та до сега, ходи по асфалтирани улици. Ползва този актив. Ако сега трябваше да се асфалтира всичко това, то би струвало минимум 20 млн. лв. по груби сметки, или доста повече отколкото ще се плати някога за това.

Запорираните имоти се придобиват основно от Агромах, с идея да ги продадат на по-висока цена и да си върнат част от вложените по онова време средства. Ние не можем да платим тези задължения, защото няма от къде да осигурим тези колосални средства.

От друга страна, наближава изтичането на един давностен срок, след който тези задължения ще се погасят по закон. Накрая може да се окаже така, че Общината е платила много по-малко пари, отколкото е сумата на задълженията.

С уважение,

Инж. Елин Радев

Кмет на Община Доспат

Mihalkovo

Подобни

Новини от региона

туризъм

спорт

култура