При голям интерес в Смолян се проведе среща с фермери и животновъди
При засилен интерес премина информационната среща в Община Смолян, организирана от администрацията и ОДБХ с фермери и животновъди.
В нея участваха зам.-кметът инж. Мариана Цекова, директорът на ОДБХ д-р Сава Бозуков, ветеринарни лекари, експерти, животновъди, кметове на кметства, представители от службите по Земеделие и др.
Основната цел на инициативата е информиране на местните стопани относно актуалната епизоотична обстановка в страната и съседните държави , разясняване на мерките за биосигурност, симптомите и начините на превенция на болестите, регистрацията на животновъдните обекти в мерките за предотвратяване разпространението на болестите по животните, разпределяне на общинските пасища и др.
Беше отчетено, че към момента епизоотичната обстановка е спокойна. За да е така, огромна роля има личната отговорност на всеки животновъд. Много е важно всички стопанства да бъдат регистрирани. Регистрацията е безплатна, подава се заявление в общинската администрация.
Когато един обект е регистриран, ваксинацията и изследванията на животните се поемат от държавата, посочиха експертите на срещата.
Засегнати бяха и мерките за биосигурност. Изисква се животновъдните обекти да имат ограда, която не допуска свободното движение на животни. Обектът трябва да има и съоръжение за дезинфекция. Зареждането с фуражи трябва да става с документ, за да е явно откъде е закупен.
Във всеки обект трябва да има и контейнер за специфично-рискови материали. Извозването на тези отпадъци е безплатно. Ако не е регистриран обекта и се случи нещо с животните, собственикът няма да бъде обезщетен.
Ще му бъде съставен акт за административно нарушение, разясниха специалистите по време на срещата. Трябва да има и площадка за трупове на която дъното не трябва да е пропускливо.
Експертите отбелязаха, че там където има нерегистрирани лични стопанства, кметовете трябва да ги регистрират.
Разписаните мерки в законодателството трябва да се спазват. Всички животни подлежат на идентификация.
Все още има проблем с личните стопанства.
Собствениците на животни не трябва сами да ги лекуват, а да се обръщат към официално регистрираните ветеринарни лекари. Бяха разисквания и задълженията на кметовете разписани в закона.
Най-често задаваните въпроси бяха свързани с регистрацията на личните стопанства, необходимата документация, контролът върху свободно движещите се животни, разпределянето на общинските пасища и др.
