Ръст на туристическите посещения в Ягодинската пещера

07 Feb, 2025

57 000 туристи са посетили Ягодинската пещера през 2024 г., като те са с около 2000 повече спрямо предходната година.

Това каза пред “Фокус“ уредникът на родопската пещера Сергей Генчев. От тях 2300 са инвалиди, тъй като пещерата е единствената в България, пригодена за посещение и от хора в неравностойно положение.

12 са сватбите през изминалата година в пещерата, като интересът към тях винаги е голям и хората избират с голямо желание нетрадиционния начин за бракосъчетание, поясни Генчев. За 2025 г. засега са планирани 2 сватби през юни.

Посетителите на пещерата са предимно българи. Около 5000 от тях са и чужденци, като те са най-вече групи от Украйна, Полша, Чехия, Германия, Турция и Гърция. Най-силен е летния сезон, когато има и най-много желаещи да разгледат “Ягодинската пещера“, уточни Генчев.

Той допълни, че пещерата работи и през зимата. “Обикновено през януари и февруари правим профилактика на пещерата, но посрещаме и туристи. Сменяме кабели и прожектори, правим и нови стъпала. “Къпем“ пещерата, за да няма мъхове, за да не се калцират.“, уточни още уредникът на “Ягодинската пещера“.

Ягодинска пещера се намира на 20 км южно от Девин и на 3 км югозападно от село Ягодина. Разположена е на десния бряг на река Буйновска (началото на река Въча), която е оформила и най-дългото и живописно ждрело в България – Буйновско с дължина 7 км.

По своята морфология тя е многоетажна, лабиринтна пещера. Дълга е 10,5 км /третата по дължина в България и най-дългата в Родопите/ и е разположена на три етажа, от които само третият (най-нисък) е облагороден и електрифициран. За туристите в него е изградена 1250-метрова пътека.

Част от маршрута – 360 метра е пригоден за инвалиди. Великолепни и красиви образувания могат да се видят по целия туристически маршрут – сталактити, сталагмити, сталактони, хелектити, синтрови езера, леопардова кожа, дендрити, драперии и едни от най-уникалните образувания – пещерните перли.

Общо двадесет и два видаобразувания от световно известните 28 вида могат да се видят в Ягодинска пещера, която се намира на територията на Община Борино.

Mihalkovo

Подобни

Новини от региона

туризъм

спорт

култура