Община Смолян изготви програма за намаляване на риска от бедствия
Община Смолян изготви проект на програма за намаляване на риска от бедствия.
Програмата е разработена на основание Закона за защита при бедствия и в изпълнение на указанията на Съвета за намаляване риска от бедствия към Министерския съвет на Република България.
Цялата детайлна програма за намаляване на риска от бедствия вижте ТУК.
Общинската програма за намаляване на риска от бедствия има за цел да подпомогне осигуряването на цялостен и интегриран подход към управлението на риска и постигането на устойчивост при бедствия.
В основата на това е гарантирането на добра координация между отделните заинтересовани страни, недопускане на дублирането на дейности и ресурси, приоритизирането на инвестициите за намаляване на риска от бедствия, като се отчита негативното въздействие на рисковете, установените пропуски в капацитета на съответните институции, ефективността и ефикасността на мерките и въздействието на промените в климата.
Програма взема предвид идентифицираните значими рискове и определените приоритети за управлението им в Общинския план за защита при бедствия, както и нововъзникващи рискове в резултат на развитието на територията на областта.
Тя следва да подпомогне изпълнението и на стратегическите цели от Националната стратегия за намаляване риска от бедствия 2018-2030 г., като отчита необходимостта планираните дейности да бъдат ефективни, съгласувани, ресурсно осигурени и да следват въведения на национално ниво подход, адресиращ всички опасности.
Общинската програма съдържа оперативни цели и дейности за реализиране на оперативните цели определени в Националната програма за намаляване на риска от бедствия, както и дейности за реализиране на оперативните цели на общинско ниво.
Общинската програмата има за цел да определи дългосрочните приоритети за действие за намаляване на риска от бедствия и да подпомогне изпълнението на мерките за тяхното осъществяване на територията на Община Смолян.
Програмата ще спомогне за изграждане на система от мерки, чрез дългосрочно планиране.
Общинската програма ще спомогне за систематизиране на подхода за намаляване на съществуващите рискове и недопускане възникването на нови, повишаване на готовността и способностите за реагиране и бързото възстановяване след бедствия, при спазване на принципа „да изградим отново, но по-добре“.
Най-често срещаните хидрометеорологични и природни бедствия са: екстремни валежи и температури, бури, наводнения, горски пожари, свлачища и суша.
Поради тази причина и поради сложността и обхвата на бедствията е необходимо обединяване на усилията на всички отговорни институции и активното им включване в дейностите за намаляване на риска от бедствия, посочват от Община Смолян.