Автоматична метеостанция ще заработи в Роженската обсерватория
Автоматична метеостанция с отворен достъп ще заработи в Роженската обсерватория.
Имаме изградена много добра автоматична метеостанция, която ще бъде надградена като се стопи снега, заяви пред “Фокус“ доц. Никола Петров – директор на Национална астрономическа обсерватория “Рожен“.
“Тя ще бъде с отворен достъп и на практика всички хора ще бъдат в състояние да видят валежи, температури, вятър, слънчева радиация – било то ултравиолет, видима светлина или инфрачервени лъчи.
Това ще бъде абсолютно достъпно до края на годината за всеки, който желае и се интересува от такива данни.
Това е пряко свързано с т. нар. космическо време или влиянието на слънцето върху земната атмосфера в частност краткосрочни влияния върху климата, защо не и дългосрочни“, поясни доц. Петров.
Той отбеляза, че 2024-та определено е била много силна година за обсерватория на Рожен, която е към Института по астрономи към БАН.
“Работим вече с чисто нов телескоп, който го открихме официално лятото на 2023 г. Той е 1,5 метра диаметър и дава възможност за впечатляващи кадри и наблюдения. Всички колеги са изключително доволни от това, че можем да се възползваме от тази нова наблюдателна апаратура.
От края на годината имаме нов телескоп, който е за слънчеви наблюдения за целия диск на слънцето.
Първите кадри определено са впечатляващи и това ни дава една много уверена стъпка за сигурни наблюдения и през настоящата 2025 г. като активни образувания на слънцето“, допълни доц. Петров.
Астрономът посочи, че от 2-3 години имат отворен проект за финансиране за един изключително съвременен радио телескоп, какъвто досега не е имало в България и дори в околните страни с такива мащаби и възможности за научни изследвания.
“Надяваме се през 2025 г. да имаме първи възможности за поставяне на апаратура към него, тъй като той все още е в строеж.
От есента на миналата годината имаме и апаратура за наблюдение на неутрони, така наречения вторичен поток на космически лъчи, които ние можем да отчитаме“, сподели шефът на Роженската обсерватория.