От 1 януари отпадат проверките по границата между България и Гърция

12 Dec, 2024

Днешното редовно заседание на министрите на вътрешните работи на държавите членки на ЕС в Брюксел започна с единодушно приемане на решение за отпадане на проверките по вътрешните сухопътни граници на България и Румъния от 1 януари 2025 г.

Министрите Атанас Илков и Кътълин Предою получиха пълна подкрепа от колегите си и поздравления за дългоочакваната и справедлива оценка за усилията на своите държави.

Решението символично затваря цикъла между две унгарски председателства на Съвета на ЕС – през юни 2011 г. бяха приети заключения, потвърждаващи пълната готовност на двете държави и изпълнението на всички условия за членство,  а днешното решение е последната стъпка към пълната интеграция в пространството на свободно движение на хора и стоки.

След като преди близо една година, на 30 декември 2023 г., Съветът прие решение за пълноправното членство на България и Румъния в Шенген с отпадане на контрола по вътрешните въздушни и морски граници от 31 март 2024 г., двете държави доказаха, че са сигурни и надеждни партньори и не допуснаха промени в средата за сигурност.

„Вярваме, че с днешното решение Шенген става по-силен и устойчив на предизвикателства, защото заедно можем повече“, заяви министър Илков и допълни, че България ще продължи да гарантира сигурността на външните шенгенски граници и сигурността вътре в Шенген, като се бори срещу организираната престъпност и не допуска незаконни вторични движения.

Шенгенското пространство без контрол по вътрешните граници е една от най-ценните придобивки за гражданите на ЕС. Започнало през 1985 г. като междуправителствен проект между пет държави – Белгия, Германия, Люксембург, Нидерландия и Франция – то постепенно се разширява, за да се превърне в най-голямото пространство на свободно движение на хора и стоки в света.

СЪВМЕСТНО ИЗЯВЛЕНИЕ НА МИНИСТЕРСТВАТА НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И РУМЪНИЯ

Република България и Румъния силно приветстват, приетото днес, 12 декември,  единодушно Решение на Съвета по правосъдие и вътрешни работи, за завършване на процеса на пълна интеграция на Република България и Румъния в Шенгенското пространство. Това е историческо решение, бележещо края на процеса на присъединяване на двете страни към зоната за свободно движение в ЕС, основна цел, както на Република България, така и на Румъния от момента на тяхното присъединяване към Европейския съюз.

С приемането на днешното Решение на Съвета на ЕС, 1 януари 2025 г. става официално датата, на която ще бъдат премахнати проверките на лица на вътрешните сухопътни граници с и между Република България и Румъния.

Република България и Румъния изразяват дълбокото си задоволство от това ново признание за ролята им на последователни участници в укрепването на европейската сигурност, включително чрез ефективна и пълна защита на външните граници на ЕС. В допълнение, с това дългоочаквано решение още веднъж се потвърждава изпълнението и от двете държави на всички шенгенски изисквания.

Присъединяването на двете страни към зоната за свободно движение ще донесе преки ползи за техните граждани, ще увеличи икономическите възможности за бизнеса и ще насърчи растежа в рамките на единния пазар. Това е потвърждение на ценностите и принципите, които укрепват доверието на техните граждани в европейския проект. От този момент нататък българските и румънските граждани имат право да се възползват изцяло от предимствата на свободното движение в рамките на Шенгенското пространство.

Този важен положителен резултат от процеса на присъединяване към Шенген стана възможен благодарение на интензивната работа през последните години, и на засиленото и последователно двустранно и регионално сътрудничество, развивано от двете страни с активната подкрепа на европейските институции. С последователния си принос Република България и Румъния предоставиха необходимите резултати и гаранции за укрепване на дългосрочната устойчивост на зоната за свободно движение в ЕС.

Република България и Румъния изразяват своята благодарност към всички европейски партньори – институциите на ЕС, държавите-членки, както и към настоящото Унгарско председателство и миналите председателства на Съвета на ЕС, които ни подкрепяха по време на процеса. Двете страни остават ангажирани със своя съществен принос за защитата на външните граници на ЕС и за укрепването на европейския проект.

Mihalkovo

Подобни

Избори 2024

Новини от региона

туризъм

спорт

култура