В Широка лъка правят музей на гората с дарения и доброволен труд
Музей на гората и горското дело в Средни Родопи ще правят в смолянското село Широка лъка, каза пред БТА инж. Анастас Кайков – лесовъд и управител на дърводобивна фирма.
Той разказа, че намерението не е от днес, а от преди няколко години, но така и не са успели да го реализират.
Поставихме идеята отново на дневен ред пред пенсионирани лесовъди, инженери, кметството в Широка лъка, местното читалището, Горското стопанство, като поканихме специалисти от Регионалния исторически музей (РИМ) „Стою Шишков“ и Държавен архив – Смолян. Последва официална първа среща и сформирахме инициативен комитет, добави инж. Кайков.
В момента по проекта работят десетина души -лесовъди, както и художникът на музея в Смолян Ралица Кацова. Дейностите се правят на доброволни начала и изграждането на музея ще бъде изцяло от дарения.
От Горовладелската потребителна кооперация (ГПК) „Ела 2001“ в Широка лъка са предоставили помещение в центъра на селото, където предстои да започне творческата подредба.
Музеят ще бъде интерактивно насочен, като ще представим гората и горското дело, както със свързаните с тях истории, личности, знания, така и лесовъдството – проблемите, ползите, идеи за бъдещето. Целта ни е да покажем значимостта на лесовъдската професия и горското дело. Има един огромен стойностен труд, свършен в миналото в нашата страна, и чрез музея може да предадем много послания и да покажем нашите знания и работа, каза инж. Кайков.
Близо до музея ще бъде изградена екопътека в гората, която ще се използва за теренни посещения от гостите.
Инициаторите са си поставили за цел музеят да бъде открит за Седмицата за гората през април 2025 г., когато ще се отбележат 100 години лесовъдско образование в България и 90 години от създаването Държавно горско стопанство Широка лъка.