Представиха добри практики с европейско финансиране от област Смолян
На 10 декември 2024 г. екипът на Областен информационен център – Смолян проведе среща с медии и партньори на тема: „Представяне на добри практики с европейско финансиране от област Смолян и индикативни годишни работни програми за 2025-та г.“.
На срещата присъстваха представители на медии, различни институции на местно и регионално ниво, бизнес, неправителствения сектор и граждани.
Събитието бе открито от зам.-кмета на Община Смолян и ръководител на проекта на ОИЦ-Смолян – г-н Марин Захариев, който отбеляза, че е от ключово значение да черпим опит едни от други, да споделяме добрия си опит, защото така съумяваме да се развиваме и да вървим напред.
Г-жа Цветанка Генчева – управител на Центъра представи дейността на ОИЦ-Смолян през изминалата 2024-та година. Тя отбеляза, че наред с традиционните информационни срещи за представяне на актуалните възможности за европейско финансиране, важна част от дейността на Центъра са били и проведените публични консултации, представящи Концепциите за Интегрирани териториални инвестиции от Област Смолян.
„Екипът на ОИЦ проведе и обучение за общинските администрации за работа с ИСУН, която беше изключително ползотворна, както за присъстващите, така и за екипа, който поддържа Системата“ – каза г-жа Генчева.
По време на срещата бяха представени няколко добри практики с европейко финансиране от Област Смолян.
Г-жа Златка Митова представи два много успешни проекта на Община Смолян. Първият проект бе „Въвеждане на добра практика за намаляване количеството на депонираните отпадъци и повишаване информираността и капацитета за рециклиране в община Смолян“, финансиран по Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г., в който участие са взели 660 ученика от 10 училища от Община Смолян.
Той е номиниран от Института по публична администрация като добра практика в категория „Устойчиво развитие“. Като част от проекта са доставени компостери във всяко от 10-те училища и е закупен 3Д принтер, за изработване на предмети от биоразградима пластмаса.
Другият проект, който община Смолян представи бе „Въвеждане на общински схеми за разделно събиране и рециклиране на отпадъци на територията на Община Смолян и Община Баните“, финансиран по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2020 г.. Като част от проекта са закупени съдове за компостиране, както и за разделно събиране на строителни отпадъци.
Разработен е и цялостен модел за генериране и тенденции при оползотворяването на отпадъци на териториите на двете общини.
Г-жа Стоянка Люнчева от Сдружение с нестопанска цел „Нови хоризонти“ представи Проект „Постигане на прозрачно, отговорно и ефективно управление в общинските администрации на областите Смолян и Разград в партньорство с гражданите и бизнеса”, финансиран по Оперативна програма „Добро управление 2014-2020 г..
По Проекта са изследвани и анализирани различни показатели за ефективната работата на общинските администрации в Област Смолян. Г-жа Люнчева отбеляза, че има подобрение в изследваните показатели по настоящия проект спрямо предходния.
По време на срещата бяха представени и Индикативните годишни работни програми за 2025 г. на Програмите с европейско финансиране.