Завръщането на бизоните в дивата природа на Родопите продължава с пълна сила
Завръщането на дивата природа в Родопите отбелязва нова вълнуваща крачка напред, съобщиха от Фондация „По-диви Родопи”.
Пет бизона, един от застрашените големи видове тревопасни и емблема на възвръщането на дивата природа в Европа, бяха докарани по-рано тази седмица в новия приоритетен за Фондация „По-диви Родопи“ район – „Женда“, част от териториалния обхват на Южноцентрално държавно предприятие.
Това е изключително важна първа стъпка в реинтродукция на зубри в територията на стопанството, разположено в северозападната част на района на работа на Фондация „По-диви Родопи“ и е част от партньорство за възстановяване на дивата природа на Родопите с Южноцентрално държавно предприятие – Смолян.
Новите пет животни (четири женски и едно мъжко) идват от Rазвъден център за зубри “Зубри зверница“ (Zubria zvernica) в Държавно горско стопанство “Тополчанки” в Словакия, и пропътуваха близо 1000 км. до новия си дом в Родопите. „Цялата организация по процеса на реинтродукция на едри тревопасни е едно голямо предизвикателство, което за щастие в този случай завърши успешно.
След улавянето на бизоните в Тополчанки и двудневното им транспортиране до мястото за адаптация, очакваме животните постепенно да свикнат в новия си дом в Родопите.
Процесът на адаптация ще продължи поне няколко месеца, през които експертите на По-диви Родопи, заедно със служители от Държавно ловно стопанство „Женда“ ще осъществяват ежедневен мониторинг и наблюдение на здравословното им състояние.
След като се уверим, че животните са адаптирани успешно, те ще бъдат освободени в дивата природа. Нашата цел е постигането на една устойчива популация на Европейски бизон в Родопите“, сподели Андреана Трифонова, Ръководител екип към Фондация „По-диви Родопи“.
Възстановяването на дивата природа в района на „Женда“ е в съответствие с цялостната визия за възстановяване на Родопите. Голямата цел на реинтродукцията на европейския бизон е да се запази изключителната дива природа и характерния мозаечен ландшафт в Източните Родопи, един от най-богатите на биоразнообразие райони в Европа.
Зубрите са своеобразни архитекти на гората – ограничават прекомерното обрастване с храсти и поддържат мозаечния характер на горските местообитания.
Европейският бизон, както е известен още зубърът, прилича на северноамериканския си братовчед. Това е и най-голямото тревопасно животно в Европа и ключов вид за отворените горски екосистеми. Зубърът е изчезнал от дивата природа в Европа в началото на 20-ти век поради ловуване и загубата на местообитания.
В България той е изчезнал през Средновековието. След мащабна селекция и програма за реинтродукция на отделни екземпляри, отглеждани в затворени пространства, диви популации на зубъра са били възстановени в районите на Централна и Източна Европа, основно в Полша и Беларус. През шейсетте години на миналия век малко стадо зубри е било реинтродуцирано в ловно стопанство в Северна България.
Припомнямe, че зубрите вече са едни от дивите и природни символи и част от природата на Източни Родопи. През 2013 г. малка група зубри са заселени в защитена зона „Студен Кладенец“, а през 2019 г. животните са освободени в дивата природа на Източни Родопи и вече наброяват 19 европейски бизона.
Възстановяването на дивата природа ще спомогне за поставянето на България на картата на Европа като привлекателна екотуристическа дестинация и ще подпомогне малкия местен бизнес да извлече икономически ползи от дивата природа.
Снимки: Фондация По-диви Родопи