Кметът на Община Доспат даде разяснения относно управлението на битовите отпадъци
Уважаеми жители на община Доспат,
в края на миналата седмица публикувахме на интернет страницата на общ. Доспат, покана за обществено обсъждане на План-сметка за приходите и разходите за дейностите свързани с управление на битовите отпадъци, както и увеличение на размера на такса „Битови отпадъци“ на общ. Доспат за 2025 г.
Както сме обяснили и в проекта на докладна записка до ОбС Доспат, увеличението на таксата са базира на направените анализи на план-сметката за текущата година и внасянето за одобрение на план-сметката за 2025 г.
От направения анализ на база първите три тримесечия и прогноза за четвъртото, ясно се вижда че ще имаме голям недостиг за покриване на разходите за 2024г., от порядъка на 241 хил. лв.
През 2025 г. Общината не може да си позволи да се лиши от тези средства и единствения начин да се набавят е от таксата за битови отпадъци, като същата се увеличи.
Изчислили сме, че размера на ТБО ще се увеличи средно със 79% за ФЛ и ЮЛ. Да, като гледаме процентите, увеличението е много голямо. Но това е само привидно. В абсолютни суми става въпрос за много малки суми. Затова направихме анализ и поставихме следните таблици, за да се види как ще стоят нещата реално, в парично изражение.
И така, оказва се, че за жителите на селата Бръщен и Чавдар увеличението е най-голямо. С 2,2 пъти ще е увеличението на таксите. Или, за една година средно от 10,77 лв. ще плащат 33 – 34 лв. Средно завишение за годината от около 23 – 24 лв.
За едно изхвърляне на сметта до сега са плащали средно около 20 стотинки !!! Сега ще плащат пак стотинки – 65 ст. Завишение с 45 стотинки… Месечно досега са плащали средно около 90 стотинки !!! През 2025г. ще плащат средно около 2,88 лв. На месечна база завишението е с около 2,00 лв. За сравнение, едно кафе вече е 2,00 лв.
За селата Црънча, Любча и Късак цените се сходни с тези за Бръщен и Чавдар.
В селата Змейца и Барутин досега са плащали годишно, средно около 22 лв. След увеличението ще плащат средно 38 – 40 лв. Годишно завишение, средно 15 до 18 лв. , това е цена за килограм сирене например. За едно събиране, обработка и депониране са плащали средно 41 стотинки !!!
След завишението ще заплащат средно 75-78 стотинки!!! Месечно досега са плащали средно около 1,80 лв., а през 2025г. ще плащат средно около 3,40 лв. На месечна база завишението е с около 1,60 лв. Грубо казано, лишаваме домакинството от едно кафе месечно.
За гр. Доспат средната цена на едно изхвърляне на сметта е 71 стотинки !!! След завишението ще се плаща 1,10 лв. Или , завишение с 40 стотинки !!! На годишна база цените от 37 лв. отиват на 57,50 лв.
Средно годишно завишение от 21 лв. На месечна база – до сега е заплащано средно 3,10 лв. , след завишението 4,80 лв. Завишение от 1,70 лв. месечно.
Оказва се, че на годишна база увеличението в селата е средно между 17 и 24 лв. Колкото и за Доспат – 21 лв. Тоест, като въведохме диференцираното завишение се оказва, че завишението в абсолютни суми е почти еднакво за всички. И това не са никак високи цени.
Говорим за средно завишение, което ще рече че при някои партиди ще е с по-големи суми, при други с малки суми. Най-много ще зависи от годината на построяване на сградите, като по-новите ще заплащат по-високи цени, а по-старите по-малки.
При ЮЛ, ситуацията е малко по-различна, но след прилагане на новите ставки се постига сходен краен резултат в съотношението между града и останалите населени места.
За съжаление, действащото в момента законодателството не е поставило всички на равен старт. Но и това ще се случи с въвеждането на нови основи за облагане с ТБО , което по закон следва да стане от 01,01,2025г. Това няма да е по решение на общинските съвети или на кмета на общината, а по закон приет от Народното събрание и в следствие на изискванията на ЕС.
Тогава обаче, завишението ще е драстично, защото ще се заплаща на брой ползватели в имота или в зависимост от съда който ще се ползва.
В този случай няма да има значение колко е голяма сградата, или колко е нова. Ще се следва принципа „Замърсителя плаща“.
Или, ако генерираш повече битови отпадъци, ще плащаш повече, като заявиш за ползване повече или по-големи съдове за събирането им.
В случая цената не я увеличаваме заради самото увеличение, а за да се спази действащото законодателство. В чл. 8. (1) от Закона за местните данъци и такси е регламентирано, че Общинският съвет определя размера на таксите при спазване на следните принципи:
- възстановяване на пълните разходи на общината по предоставяне на услугата;
До сега винаги дофинансирахме тази услуга, но с всяка изминала година това финансиране ставаше все повече и повече, и в един момент достига приблизително 100% от размера на самата на ТБО за 1 г. или казано – облога за 1 год.
Вярно, законодателя дава възможност, когато размерът на таксата не възстановява пълните разходи на общината по предоставянето на определена услуга, разликата да е за сметка на общинските приходи, но това може да се случи по изключение, когато общинският съвет реши, че това се налага, и е в защита на обществения интерес.
Или, това по-скоро е изключение и не следва да се допуска да е регулярно.
2.създаване на условия за разширяване на предлаганите услуги и повишаване на тяхното качество;
Може смело да се каже , че ние първо повишихме драстично качеството на услугата, разширихме обхвата на предлаганите услуги и след това поискахме да се увеличи цената. А всъщност, законодателя позволява да се дигне цената преди това, за да може с постъпилите допълнително средства, да се постигнат тези цели. Тук е момента да се запитаме, какво получаваме за това завишение средно с около 20-25 лв. ?
Ето например, в селата сметоизвозването вече е всяка седмица, а преди това два пъти месечно. Това се забеляза от всички и хората са доволни. Вече няма сигнали от граждани за препълнени съдове за смет, които отлежават по 2 седмици и от които се разнасят неприятни миризми. Няма сигнали за съборени кофи и разхвърлени по улиците боклуци.
Напротив, хората са доволни, че улиците са чисти и добре поддържани. Закупихме също така и машина за метене на улиците. Вече във всички населени места улиците се метат по два пъти месечно с изключение на зимния сезон.
Като сложим изпълнението и на други инвестиции, като асфалтиране на улици, ремонт на тротоари, населените места в общината ни изглеждат чисти и привлекателни. Това обаче си има цена и от направените по-горе анализи и сравнения е видно, че в абсолютна сума (в лева), това няма да ни струва много скъпо, напротив, цената е напълно поносима.
Една от главните причини за да се получава все по-голямо дофинансиране с всяка изминала година е голямата инфлация през 2021 – 2023 г. когато стоките поскъпнаха с почти 100%. В резултат на това се дигна минималната, съответно и средната работна заплата.
Увеличението на МРЗ от 2019 до 2025г. е почти двойно (от 560 на 1 077 лв.), а фонда „Работна заплата“, включващ и осигурителните вноски е основно перо при формиране на разходната част на план-сметката за разходите за управление на отпадъците. Те от своя страна до голяма степен определят и размера на ТБО за годината.
Уважаеми жители на общ. Доспат, сега ще се появят разни умници, които по социалните медии ще ви заливат с „апокалиптичната“ картина на увеличението на ТБО за 2025 г. Ще жонглират с процентите и промилите, като циркови артисти.
Ще Ви обясняват, че сте ощетени и излъгани. Че ще плащате огромни суми за ТБО, а няма да се чисти и извозват битовите отпадъци редовно.
Просто не се оставяйте да Ви заблуждават. Преценете сами какво искате. Дали да имаме чисто и спретнато населено място или неугледно и мръсно, с въргалящи се боклуци по улиците.
Преценете дали е по-добре сегашното състояние на вашето населено място или това отпреди две години. И ако сте по-доволни от сегашното състояние, значи си заслужава да плащаме една невисока цена за удоволствието да живеем в едно по-чисто и приветливо населено място.
Вярвам че на цената на 5 – 6 кутии цигари или 2 бутилки алкохол, или килограм – два месо или сирене, всяко семейство ще предпочете да живее в чисто и спретнато населено място.
Сигурен съм, че всяко домакинство може да се лиши веднъж годишно от някакъв неналожителен, разход от порядъка на 25 – 30 до 50 лв. за да може ние и нашите деца да живеем в по-чисти и приветливи населени места.
И искам да обърна нарочно вниманието Ви към факта, че не увеличаваме данъците, например Данък недвижимо имущество.
Увеличаваме само Такса „Битови отпадъци“, защото за таксите има законово изискване, приходите да покриват разходите.
Или, увеличаваме цените там, където е наложително, където вече няма друг начин за решаване на финансовия проблем.
С уважение,
Инж. Елин Радев – кмет на община Доспат