Защо дизеловите автомобили палят трудно при студено време?
През зимния период при дизеловите автомобили може да възникне проблем със стартирането, когато се оставят на студено.
Често причината е блокиран горивен филтър. Филтърът в горивната система се намира между резервоара и двигателя.
Следователно, ако филтърът бъде задръстен, двигателят не може да получава достатъчно количество гориво.
В резултат на това може да възникне проблем със стартирането на автомобила.
Горивният филтър може да бъде задръстен с парафини. Дизеловото гориво съдържа парафинови въглеводороди и когато температурата му се понижи, започва да отделя парафинови кристали.
Колкото по-ниска е температурата, толкова повече парафинови кристали се образуват и се получава така нареченото “желиране” на горивото.
Дизеловото гориво, използвано през студените периоди, трябва да отговаря на зимните изисквания за качество.
От 1 декември до 15 април предлаганото в търговските обекти дизелово гориво трябва да има подобрена стойност на параметър, наречен гранична температура на студена филтрация.
Стойността му според държавния стандарт трябва да бъде -15°C или по-ниска.
Граничната температура на студена филтрация описва склонността на горивния филтър да бъде блокиран. За да се гарантира, че дизеловото гориво ще отговаря на зимните изисквания, в него трябва да бъдат включени специални добавки.
Тяхното използване подпомага потока на гориво през филтъра при стартиране в студено време. Това позволява на автомобила да функционира правилно, въпреки минусовите температури.
Какво друго е от значение?
Възможно е да възникнат повреди в автомобила, въпреки че дизеловото гориво има добри стойности на гранична температура на студена филтрация. Като изключим проблемите с акумулатора, съществуват и други странични фактори, които могат да допринесат за това, като например свещите за подгряване.
1. Замърсянаве на горивния филтър
Когато автомобилът е в движение, във филтъра се събират отлагания. Мръсният филтър причинява ограничен приток на гориво към двигателя.
Поради това, наличието на примеси във филтъра може да доведе до по-лесното му блокиране – дори при по-високи температури от стойността на граничната температура на студена филтрация.
2. Вода в горивния филтър
Когато автомобилът е в движение, в горивния филтър се събира вода от горивната система. При минусови температури тя се превръща в ледени кристали.
Наличието на ледени кристали във филтъра, подобно на наличието на примеси, причинява ограничен поток на гориво към двигателя.
И както в случая с наличието на примеси във филтъра, това може да доведе до по-ранното му блокиране.
3. Конструкция на горивната система
Тестове, извършени с различни марки дизелови автомобили, показват че конструкцията на горивната система оказва влияние върху потенциалната имобилизация на автомобила при ниски температури.
Част от факторите, които оказват влияние върху тази склонност включват: разположение на горивния филтър, затопляне на горивния филтър, връщане на гориво, което не е използвано за инжектирането, конструкция на автомобилния резервоар и разположение на горивните линии.
Съвети за шофьорите:
- Преди настъпването на зимата проверете чистотата на горивния филтър в автомобилните сервизи и при необходимост го сменете.
- Зареждайте резервоара си догоре. Когато имате повече гориво в резервоара, остава по-малко място за водните пари от въздуха. При ниски температури водните пари се превръщат във вода. По-малко вода означава по-малко водни кристали в горивото, които понякога причиняват проблеми със стартирането сутрин.
- Зареждайте дизел, който отговаря на зимните стандарти за качество, с пределна температура на студена филтрация на ниво – 15°C или по-ниско.
- Ако е възможно, паркирайте в гараж, близо до сгради или места, където сутрин автомобилът може да бъде на слънце. Това ще запази температурата на горивото по-висока.
Имайте предвид, че тези мерки трябва да се вземат своевременно. Влагането на добавка във вече кристализирало гориво няма да помогне!
Източници: Shell.bg, Autobild.bg, BgEurowag.com