Смилян се превръща в столицата на фасула
В периода 23-25 юни община Смолян и село Смилян бяха домакини на първия международен форум (извън Италия) на тематичната мрежа Slow Beans на Slow Food International, съчетан с двудневно изложение-базар „Чиста храна за нас и нашите деца“, информира НСОРБ.
Организатори на събитието бяха кметството и НЧ „Проф. д-р Ас. Златаров 1927“ на с. Смилян и Слоу Фуд – България, в партньорство с Община Смолян и Слоу Фуд Интернешенъл.
„Това събитие е признание за дългогодишните усилия на Смилян, подкрепяни от Община Смолян, да популяризира традицията на отглеждането на Смилянския фасул като част от био-културното наследство на общностите в района на Горното поречие на река Арда, превръщайки го в разпознаваем гастрономически продукти, в емблема на кулинарията в Смолянския регион, с който се идентифицират Родопите“, каза Илия Годев, секретар на читалището в с. Смилян.
В конференцията взеха участие експерти и изследователи от Италия, Албания, Молдова, Румъния, Латвия и Република Северна Македония, производители от Родопите, от общностите на Слоу Фуд в България, на МИГ и МИРГ от Родопите.
На 23 юни в Смолян се проведе конференция на тема „Протеиновият преход и интелигентни стратегии за териториално развитие и туризъм“.
Участниците обсъдиха новите тенденции в производството на храни в контекста на зеленият преход в икономиката и здравословното хранене, възможностите за подкрепа на микро и малките производители да участват в обществени поръчки за доставка на храни за училища, детски градини и социални услуги, управлявани от общините, запознаване с европейската Директива за зелени обществени поръчки и нейното прилагане в националното законодателство за насърчаване на потреблението на местно произведени храни и продукти.
Вторият важен акцент в програмата на конференцията бе темата за интелигентните селища. Тя визира прилагането на интелигентни стратегии за оползотворяване на местния потенциал, в т.ч. чрез социално-икономически „иновации“, позволяващи на населените места извън градските центрове да предлагат качество на живот и услуги.
Темата е важна и защото в момента тече процесът на разработване на стратегиите за Водено от общностите местно развитие (ВОМР) на МИГ и МИРГ, а в националният стратегически план за прилагане на Обща селскостопанска политика (ОСП) е записано, че стратегии, включващи реализацията на интелигентни решения, ще се ползват с предимство при финансирането.
Симеон Петков, ст. експерт от екипа на НСОРБ се включи в дискусията като представи натрупания опит и добри практики по проекта „Растеж чрез активизиране на местния потенциал-ГАЛОП“, както и възможните решения във връзка със Стратегическия план по ОСП.
Празникът продължи с двудневно изложение-базар „Чиста храна за нас и нашите деца“ в с. Смилян, в който взеха участие производители на местни храни и продукти. Базарът включи щандове от сектори „Растениевъдство“ (Смилянски фасул) и „Пчеларство“, култивирано отглеждане на билки и производители на сладка от култивирани и диворастящи горски плодове, мляко и млечни продукти.
Извършени бяха кулинарни демонстрации от Професионалната гимназия по туризъм – Смолян и професионалните готвачи Снежана Орлова от Смолян и Златко Дончев от Ивайловград.
Състояха се и демонстрация на приготвяне на трахана и на сапуни с натурални масла, образователни беседи и приложно ателие за деца „Направи свое ястие от семена на фасул и бобови варива“.