Конференция „Европа в България: Общо бъдеще“ се проведе в Смолян

14 Jun, 2023

Чрез средствата от кохезионната политика на територията на областта бяха реализирани редица проекти, които спомогнаха за подобряване на жизнения стандарт на населението и развитието на региона.

Това стана ясно от думите на заместник-областния управител Христо Станчев при откриването на регионалната конференция „Европа в България: Общо бъдеще“, организирана от Българска телеграфна агенция.

Той допълни, че в област Смолян брутният вътрешен продукт нараства с по-бавен темп от общия за националната икономика, през последните две десетилетия, което увеличава изоставането спрямо средното ниво в страната. Ниски и постоянни остават преките чуждестранни инвестиции.

Стойността на произведената продукция в областта нараства с по-бавни от средните темпове за страната, което задълбочава изоставането от средния размер в националната икономика.

Усвояването на европейски средства се повишава и е над средното за страната. Най-много средства усвояват общините Смолян, Рудозем и Златоград.

Географското местоположение на област Смолян като гранична област и планинският характер на територията обуславят и сравнително слабото развитие на инфраструктурата.

В областта липсват железопътни линии, автомагистрали и първокласни пътища. Гъстотата на пътната мрежа остава под средната за страната. Област Смолян продължава да бъде една от областите с най-добри образователни показатели, след столицата.

Христо Станчев уточни, че самооценките на местните администрации за развитието на електронно правителство и за предоставянето на административни услуги на „едно гише“ през последните години нарастват и през 2021 г. са по-високи от средните за страната.

Оценката за прозрачността на органите на местното самоуправление се повишава през 2021 г., но остава под средната за страната.

Заместник-областния управител Христо Станчев посочи, че като силни страни за местната икономика може се акцентират благоприятното географско местоположение, наличието на природни ресурси – руда, минерална вода (Баните, Девин, Златоград), горски площи с богато разнообразие на дивеч и ценни растителни видове, наличието на свободни терени за развитие на инвестиционна активност, а също така и наличието на свободна работна ръка.

Станчев посочи, че за да се развива, региона финансово разчита на финансиране чрез държавния бюджет, европейските фондове, благодарение на което е възможно реализирането на големите инфраструктурни проекти.

По време на събитието бяха дискутирани новостите в политиката на сближаване в Европейския съюз за периода 2021 – 2027 г. и постигнатите резултати през периода 2014 – 2020 г. Фокусът бе върху успешно изпълнени и планирани проекти по Кохезионната политика в областта.

Бяха обсъдени инвестициите в инфраструктура, образование, заетост, социално включване, здравеопазване и достъп до услуги в област Смолян.

B регионалната конференция взеха участие Христо Станчев – заместник областен управител на област Смолян, инж. д-р Момчил Караиванов – координатор на Регионален академичен център – Смолян, Момчил Николов – секретар на Община Смолян, Евтима Петкова – директор на Дирекция в Община Смолян, Величка Костадинова – експерт управление и наблюдение на проекти при Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Цветанка Генчева – управител на Областен информационен център – Смолян, Златка Николова – изпълнителен  директор на Асоциация на родопските общини, Мирослав Янчев – кмет на Община Златоград и др.

Регионалната конференция се изпълнява с подкрепата на Европейската комисия в рамките на проект „EU in BG: Cohesion Futur – Европа в България: Общо бъдеще“ и е част от поредица събития на Българска телеграфна агенция във всички региони за планиране в страната.

 

Снимки: Областна администрация Смолян

Mihalkovo

Подобни

Избори 2024

Новини от региона

туризъм

спорт

култура