Новата програма „Околна среда“ предоставя добри възможности за общините

01 Dec, 2022

Приоритетите на новата програма „Околна среда“ 2021-2027 г. и възможностите за финансиране на общините бяха представени пред кметове и председатели на общински съвети от Югозападния и Северозападния райони за планиране, съобщи МОСВ.

По време на срещи, проведени на 16 и 23 ноември 2022 г., представители на Управляващия орган на програмата предоставиха детайлна информация за възможностите за подкрепа на общините по Програмата и отговориха на множество поставени въпроси.

Ръководителят на Управляващия орган (УО) на ПОС 2021-2027 г. г-жа Галина Симеонова оцени високо досегашния общински опит в инвестирането на европейския ресурс.

Тя информира кметовете и общинските съветници за бюджета и целите на новата Програма, както и за мерките в петте приоритетни оси: „Води“, „Отпадъци“, „Биологично разнообразие“, „Риск и изменение на климата“ и „Въздух“.

Представянето на новия програмен период 2021-2027 г. на Програма „Околна среда“ продължава. На 7 и 8 декември 2022 г. ръководството на Управляващия орган на ПОС ще проведе срещи с експерти по управление на европейски проекти от общински администрации и с представители на Асоциацията на еколозите от общините в България.   

Зам.-министър Ренета Колева: Трябва да увеличим рециклирането на отпадъците

„Предизвикателствата пред нас са в бъдеще да повишаваме количествата рециклирани отпадъци“. Това каза зам.-министърът на околната среда и водите Ренета Колева по време на конференция на тема „От управление на отпадъците до управление на ресурсите”, организирана вчера от Френския институт в България.

Постигането на ресурсната ефективност минава през националните цели, които България си постави в плана за управление на отпадъците – до 65% рециклиране на генерираните отпадъци към 2035 г. и до 10% депониране.

Ключова роля в изпълнението на тези цели има местната власт, като държавата се ангажира с предоставяне на финансови инструменти за подпомагане на процеса.

„Освен повече рециклирани отпадъци, другото предизвикателство е дизайнът на продуктите – проектирането и производството са в посока по-ефективно използване на суровините и последващо рециклиране“, допълни зам.-министър Колева.

Тя припомни, че отпадъците са ресурс, затова като общество трябва да се насочим към ефективното им използване.

„Закупуването на стоки втора употреба, ремонт, споделяне и наемане на продукти са част от кръговата икономика“, каза още Ренета Колева.

Националната политика в областта на управление на отпадъците дава приоритет на разделното събиране при източника. Затова и общините трябва да ускорят изграждането на площадки за предаване на отпадъци от домакинствата.

Председателят на Управителния съвет на Асоциацията на еколозите от общините в България Ася Добруджалиева се съгласи, че отпадъците трябва да се разделят при източника. Според Фабрицио Макалия,  експерт по местни политики за управление на отпадъците от университета във френския град Тур, за прилагането на кръговата икономика е необходима подходяща инфраструктура.

В края на конференцията се проведе дискусия, в рамките на която зам.-министър Ренета Колева даде допълнителна информация по въпроси от участниците. И подчерта, че вратите на МОСВ са отворени за дискусии по темата за ефективното управление на отпадъци.

 

Снимка: Wikipedia

Mihalkovo

Подобни

Избори 2024

Новини от региона

туризъм

спорт

култура