Туристическият министър е оптимист за предстоящия зимен сезон
Министърът на туризма д-р Илин Димитров проведе работна среща с министъра на външните работи Николай Милков. Двамата обсъдиха актуални въпроси, свързани с предстоящия зимен сезон.
Министър Димитров изрази оптимизъм за зима 22/23 и сподели с министър Милков, че интересът на чуждестранните туристи е голям с оглед ранните записвания и предварителните оценки.
В тази връзка той посочи като основен проблем, който стои пред посетителите от трети страни – като съседна Турция, процедурите и сроковете за издаване на визи.
Беше обсъдено подсилването на кадровия потенциал и възможността процедурите да бъдат улеснени, като се спазват най-строго високите стандарти на ЕС, с цел намаляване на сроковете за издаване на визи.
Пампорово пусна в предварителна продажба нов вид ски карта с отворени дати на ползване, като запазва миналогодишните цени
Министър Милков увери, че това може да стане чрез временно командироване на повече служители на Министерството на външните работи, които да подсилят работата на екипите на място.
Двамата министри коментираха и работата на българските туристически аташета зад граница.
БХРА: Липсата на кадри остава един от най-сериозните проблеми на туризма
Проблемът с липсата на кадри, с привличане, обучение и задържане на сезонните работници е сред най-сериозните пред туристическия сектор. Това са категорични членовете на национално представената организация с 36 регионални структури Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА).
Трябват промени и в трудовото законодателство
Проблемът с персонала наистина е сериозен, категоричен е и Мариян Беляков, член на УС на БХРА и изпълнителен директор на „Пампорово“ АД .
Липсват достатъчно служители с подходящ ценз и опит за различните и конкретни дейности.
Зимният туризъм и съпътстващите го ски услуги са много различни от останалите типове туризъм и изискват доста специфични познания и качества, за да могат да бъдат оперирани всички основни и съпътстващи продукти правилно и на необходимото ниво.
В същото време трябва да бъде ясно казано, че натискът, който се оказва върху работодателите от административен и финансов характер, включително за трудови възнаграждения е огромен. Балансът отдавна е загубен.
Трудовото законодателство не е достатъчно добре регулирано що се касае туризма и особено до почасовата работа. Работодателите не са в адекватна позиция, което много често поставя фирмите в невъзможност да оперират нормално.
Има куп изисквания и условия, вследствие на които част от бизнеса може и вероятно ще бъде докаран до фалит. От там следва да бъдат загубени работни места, по-малко данъци в хазната и изродяване на сивия сектор.
Необходим е доста по-гъвкав подход като цяло в трудовото законодателство. Много хора предпочитат да излязат на борсата, да вземат готови пари, а междувременно да работят без трудово-правни отношения.
С други думи, системата те мотивира да не работиш. Това са процеси, които трябва да бъдат овладяни.
Всеки един по веригата трябва много правилно да си даде сметка къде се намира бизнесът, къде се намира всеки един от нас и какво е реалистично да бъде искано и получено. Време е да се помисли повече за работодателите, защото те са движещия механизъм в икономиката. Но не само тези в определени помазани сектори, а всички. В един момент цялата система ще се срине.
Продавачът, доставчикът или посредникът може да искат едни цени за определени стоки и услуги, но да няма кой да ги купува. Служителите да настояват за нереално високи заплати, които няма кой да им плати, а крайният резултат ще бъде тотален срив на икономиката.