WWF: Хармоничното съжителство между хората и мечките е възможно

06 Oct, 2021

С огромно съжаление природозащитната организация WWF съобщи, че мечката Симона, която обитаваше района над село Могилица, е намерена убита (застреляна).

От WWF разбират гнева на хората, чиито домашни животни и имущество са пострадали, но се обявяват твърдо против всякакви форми на саморазправа.

Убийство на мечка без издадено разрешително за отстрел е нарушение на закона, посочва WWF.

Природозащитната организация напомня, че кафявата мечка е защитен вид, включен като приоритетен в Червената книга на Република България и незаконното ѝ убиване се третира като престъпление по Наказателния кодекс.

В продължение на четири години идентифицираната като „проблемна“ мечка Симона перманентно е нанасяла щети върху имуществото на местните хора. Въпреки това конкретни превантивни действия почти не са били предприемани, отбелязва организацията.

В стремежа си да избегне ескалиране на ситуацията, това лято WWF се ангажира със случая.

След сериозна и продължителна подготовка на 10-и септември екип на WWF успя да залови Симона и да я релокира на предварително посочено от горските служители място. Стремежът ни към хуманно развитие на случая съвпадаше и с желанието на местните жители да не се отнема живота на мечката.

За улавянето и преместването на индивиди от вида трябва да бъде издадено специално разрешително. Документът, който нашите експерти получиха, даваше право Симона да бъда релокирана в рамките на същата планина – Родопите.

Мечките обаче обитават огромни индивидуални територии и са способни да изминат стотици километри за кратко време.

По тази причина екипът на WWF e разчитал основно на фактора „стрес“. Природозащитниците са се надявали, че уплахата от преместването ще бъде достатъчна, за да откаже Симона да доближава населени места в бъдеще.

За съжаление обаче, няколко дни след преместването данните от GPS-нашийника, поставен на врата ѝ по време на спасителната акция, показаха, че тя се е върнала в района на село Могилица и е продължила да напада домашни животни, създавайки сериозни притеснения у местните хора за сигурността и имуществото им.

Това показва, че навиците ѝ са били дълбоко вкоренени и тя е загубила страх от човека. Именно този тип мечки специалистите определят като „проблемни“, посочват от WWF.

Друг неблагоприятен фактор, предопределил поведението ѝ, е, че навлизаме в есенния сезон – времето, когато мечките се хранят интензивно, за да натрупат достатъчно мастна тъкан за зимния период на хибернация.

Освен това тази година хранителните запаси, които могат да бъдат открити в гората, не са пълноценни: лятото беше сухо, а реколтата от буков жълъд – оскъдна.

Тези фактори на естествената среда, съчетани с факта, че Симона години наред не е била прогонвана от селото, са довели до честите посегателства на мечката над имуществото на местните хора през последните седмици.

WWF е природозащитна организация, работеща за опазване на дивите животни и смята, че животът на всеки индивид, особено от застрашен вид, е важен и за спасяването му трябва да бъдат положени максимални усилия. Именно заради това бе проведена и операцията по преместване на мечката – опит, приложен за първи път в подобна ситуация у нас.

Според WWF са положени всички възможни грижи за Симона и защото тя беше майка на две мечета. С тегло от около 30-40 кг. те се определят като едри за възрастта си и по експертни оценки имат шансове да оцелеят самостоятелно.

След незаконния отстрел на Симона WWF се ангажира да помогне за прилагането на ограничено подхранване в обитавания от малките мечета район, което да допринесе за тяхното оцеляване.

Но ако продължат да се появяват в населеното място и без майка си, може да се наложи да бъдат прогонени, за да се избегнат нови прояви на бракониерство.

WWF смята, че хармоничното съжителство между хората и мечките е възможно. За да бъде постигнато обаче, от решаващо значение е своевременната реакция още при първата поява на мечка в населено място, а именно прогонване на животното и обезопасяване на застрашеното имущество.

Също много важно е да няма отпадъци или хранилки за дивеч в близост до населените места. Ако такива мерки не бъдат предприети, съществува риск мечката да изгуби страха си от човека и да придобие „лоши навици”, от които вече е много трудно да бъде отучена.

Воден от тази идея, през последните месеци Спасителният мечешки отряд на WWF се отзова на множество сигнали и инсталира електропастири на седем места в Западни Родопи и Стара планина (в района на селата Кръвеник, Априлци, Мечковица, Христо Даново) като по този начин успя да спомогне за предотвратяването на по-сериозни проблеми, включително и свързани с бракониерство.

WWF планира през следващите години да разшири дейността си в посока превенция на конфликта човек-мечка.

 

Източник: WWF Bulgaria

Mihalkovo

Подобни

Избори 2024

Новини от региона

туризъм

спорт

култура