До 3000 лева глоба за бране на мурсалски чай от естествени находища
РИОСВ – Смолян започва проверки на най-големите находища на мурсалски чай (Sideritis scardica Grisb.) в областта. Те се намират в землищата на град Девин, смолянското село Мугла и Триград.
Проверките са във връзка със заповед на министъра на околната среда и водите, с която за поредна година се въвежда забрана за събиране на лечебното растение от естествените находища, включително за лични нужди.
Съгласно разпоредбите на Закона за лечебните растения (ЗЛР) лицата, които в нарушение на заповедта събират, изкупуват, извършват първична обработка и търговия с билки от лечебни растения под специален режим на опазване и ползване, се наказват с глоба от 100 до 1000 лв., а юридическите лица – с имуществена санкция от 500 до 3000 лв.
Забраната не важи за продажба на билки от култивиран мурсалски чай, която се разрешава след издадено удостоверение от съответната общинска администрация с данни за местонахождение, площ и количества на произведените през годината билки.
Мурсалският чай (Sideritis scardica Grisb.) е балкански ендемит, растящ по сухи, каменисти места. В България се среща в планините Славянка, Пирин и Родопи, от 1000 до 2200 метра надморска височина.
Видът е включен в Червената книга на България със статут на застрашен.
Основен отрицателно действащ фактор за лечебното растение е активното му събиране с търговска цел, което би могло да доведе до пълното унищожаване на популациите му.