Рехабилитацията на деца със специални образователни потребности в Смолян продължава

21 Dec, 2020

Рехабилитацията и заниманията с децата със специални образователни потребности (СОП) в Смолян продължават и през периода на затворени класни стаи в условията на пандемия, информират от Регионалния център за подкрепа на приобщаващото образование.

Част от рехабилитационните занимания с деца с увреждания се провеждат индивидуално присъствено, избягвайки отрицателния ефект, който е установен при малчугани със СОП след социалната изолация при първото затваряне на учебните заведения през март, коментират педагози от Центъра.

Според тях социалната изолация и дистанция може да бъде пагубна за децата аутисти, за които затрудненията в социалното функциониране са част от диагнозата. При водната гимнастика в плувен басейн децата от аутистичния спектър се чувстват свободни и неограничени от околните пространства, получават възможност за изява на собственото си аз, обяснява Мая Костова, кинезитерапевт и рехабилитатор в Центъра, давайки пример за ефекта от рехабилитационните занимания.

За разлика от предишното прекъсване на присъствените занимания, този път в следствие на промени в нормативната уредба, имаме възможност да даваме консултации и да се занимаваме с децата със СОП индивидуално след заявка от родителите и при строго спазване на противоепидемичните мерки, посочва Мая Костова.

Рехабилитационните занимания са с всички предпазни средства и по специален график, който да предотврати засичането и срещата между децата и родителите. Стараем се да работим с всички деца според техните нужди, така че да не позволим ново изоставане в тяхното развитие, както се случи с повечето от тях напролет.

Децата с тежки и средни физически увреждания имат нужда от рехабилитация, която се провежда индивидуално, според Костова. Заради затворените плувни басейни в града, заниманията са само с гимнастика в зала със всяко дете поотделно. Включват се упражнения за координация, равновесие, за сила на всички крайници, стречинг, масажи. Стремим се да обучим децата в основните дейности като ходене, тичане, скачане, клякане, което е много затруднено при тях, допълва рехабилитаторът.
Прилагайки водна гимнастика в басейн, Мая Костова е категорична, че водата стимулира голямо развитие при тези деца. Водата им действа едновременно и релаксиращо, и тренировъчно, и емоционално, защото те се връщат към една начална фаза от тяхното съществуване. Във водната среда се случва така, че движенията, които в нормална среда не могат да бъдат извършени, там се стимулират, допълва рехабилитаторът. Според нея гимнастиката във водата ускорява развитието на всички други движения в нормална среда.

Наблюденията й от години работа с деца със СОП показват, че малчуганите от аутистичния спектър след занимание в басейн са преобразени, целият им ден е променен. Водата им дава свобода за изява, която иначе не получават винаги, твърди Костова. По нейна оценка водната гимнастика им дава чувство за свобода и ги калява. Около 40 процента от децата, с които провежда рехабилитация и гимнастика са именно аутисти.

Педагозите от Центъра работят с над 20 деца от аутистичния спектър. Според Костова броят им през последните години се увеличава, но причина за това може да е и по-прецизната диагностика на тези случаи, които в миналото не са отчитани.

Най-голямото постижение за мен е когато едно дете проходи, защото във водата това се случва, обяснява Мая Костова.

Заниманията с деца с по-леки форми на увреждания продължават дистанционно чрез онлайн тренировки и изпратени видео файлове с упражнения. Родителите сами преценяват дали детето им да бъде включено в присъствения график в реална среда или да комуникират чрез интернет.

Регионалният център продължава до 23 декември индивидуалните сеанси с деца и с психолози, логопеди и ресурсни учители, след което започва зимната ваканция.

 

Източник: БТА

Mihalkovo

Подобни

Новини от региона

туризъм

спорт

култура