На територията на област Смолян няма констатирани случаи на инфлуенца при птиците

04 Dec, 2020

Под ръководството на заместник-областния управител на Смолян Владимир Гърбелов се проведе онлайн заседание на Постоянната областна епизоотична комисия (ПОЕК), във връзка със Заповед на Изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните, проф. д-р Паскал Желязков, относно предотвратяване проникването на болестта Инфлуенца по птиците на територията на страната.

Участваха д-р Валентина Мелемова – началник отдел „Здравеопазване на животните“ в ОДБХ, Стефка Гарова – началник отдел КАКРР в Областна администрация, инж. Костадинка Миланова – директор на ОПУ, инж. Данчо Добрев – началник на областен отдел „Автомобилна администрация“, инж. Ивайло Исаев – зам.-директор на ЮЦДП, Георги Пеев – ОДМВР, Лиляна Карагегова – РЗИ, инж. Бойка Кирякова – РД ПБЗН, инж. Христо Пейков – РДГ, инж. Георги Георгиев – РИОСВ и Велизар Шанов – ОД „Земеделие“.

Д-р Мелемова представи информация за актуалната епизоотичната обстановка по отношение на заболяването Инфлуенца по птиците. Тя обърна внимание, че през последните седмици се наблюдава влошаване на епизоотичната ситуация по отношение на високопатогенна инфлуенца по птиците от серотип Н5 в Европа.

Държавите членки на ЕС отчитат увеличаване на броя на огнищата при домашни птици и драстично нарастване на случаите при диви птици (99 % от потвърдените положителни случаи при диви птици са потвърдени от началото на месец ноември).

Геномните анализи на вируса, който се разпространява в западните страни посочва, че се касае за нов вирулентен субтип на високопатогенна инфлуенца по птиците Н5N8. Броят на огнищата в държавите в Европа са: Германия – 10 бр., Холандия – 3 бр., Великобритания – 2 бр., Чехия – 2 бр., Унгария – 273 бр., Полша – 32 бр., България – 9 бр. (257 571 бр. засегнати домашни птици), Румъния – 2 бр., Словакия – 3 бр., Украйна – 1 бр. или общо 337 бр. огнища със засегнати 5 160 393 броя домашни птици.

При дивите птици са установени 205 случая в Германия, 34 в Холандия, 3 в Белгия, 3 във Великобритания, 1 в Ирландия, 8 в Дания и 1 в Полша или общо 255 бр. случаи, при които са засегнати 287 бр. диви птици.

През 2020 г. динамиката на развитие на епизоотичната ситуация относно болестта Инфлуенца по птиците в България показва разпространение на субтип на високопатогенна инфлуенца по птиците (ВПИП) Н5N8, идентичен с установения през 2018 и 2019 г.

Резултатите сочат, че продължава да циркулира на територията на страната ни субтип на ВПИП Н5, който не е изкоренен от предходните епизоотии. Допълнително геномния анализ доказва и наличие на субтип Н5N2 при кокошеви птици.

Мелемова припомни, че инфлуенца или птичи грип е силно заразно вирусно заболяване по домашните и дивите птици. Характеризира се с тежки неврологични нарушения, хеморагична диатеза и лезии по различните органи и системи, което може да доведе до 100 % смъртност при кокошевите птици. Тя обясни как се проявява заболяването при птиците, как се разпространява, как се диагностицира и каква е превенцията срещу заболяването.

Д-р Мелемова допълни, че в България е имало констатирани огнища на Инфлуенца по птиците от началото на 2020 г., като последното огнище е от месец юни 2020 г. в Асеновград. Обикновено зимния период се наблюдават вирусни болести и при домашните и дивите птици.

За да бъдат информирани и повишено вниманието на стопаните на домашни птици, д-р Мелемова каза, че след провеждане на Областна епизоотична комисия се провеждат и Общинските епизоотични комисии. Уведомяват се всички кметове, разпространяват се брошури, провеждат се срещи по населени места, където се отглеждат птици в обекти от типа „заден двор“. Информацията достига и чрез официалните ветеринарни лекари на общините и частно практикуващите, т. е. регистрираните ветеринарни лекари, които обслужват съответните животновъдни обекти.

Заместник-областният управител Владимир Гърбелов отбеляза, че на територията на област Смолян няма  констатирани случаи на инфлуенца, и изрази надежда, че няма да има и в бъдеще.

Инж. Исаев каза, че към момента в ЮЦДП, за територията на област Смолян, не е постъпвала информация за забелязани птици с нетипично поведение или умрели диви птици.

Инж. Георгиев допълни, че и в РИОСВ към момента няма постъпили сигнали за болни или намерени мъртви птици.

 

Информационна брошура за заболяването Инфлуенца по птиците може да изтеглите ТУК.

 

Mihalkovo

Подобни

Избори 2024

Новини от региона

туризъм

спорт

култура